ruh sağlığı - ruhsal takıntılar

Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan Psikolog Tülay Durlanık, Türk kadınlarında en çok temizlik saplantısının görüldüğünü söyledi.

Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Takıntı ve Evham” konulu toplantıda konuşan Durlanık, temizlik saplantısı olan kadınların aile bireylerini de yakından etkilediklerini ve bunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirterek, “Türk kadınlarında en fazla temizlik saplantısı görülüyor” dedi.

Temizlik saplantısı olan kadınların kendilerini frenleyemediklerini ifade eden Durlanık, bazı kadınların evin dağılmaması için eve misafir çağırmadıklarını ya da çocukların dışarıdan eve geldiklerinde kirli oldukları gerekçesiyle sıcak su ile yıkadıklarını, bunların birer hastalık belirtileri olduğunu bildirdi.

Bu saplantılardan dolayı kişinin sadece kendisini değil, aile bireylerini de olumsuz bir şekilde etkilediğini ifade eden Durlanık, kontrol ve mantık dışı davranan kadınların tedavi edilmeleri gerektiğini kaydetti.

Bu gibi saplantıların tedavilerinin uzun sürdüğünü ifade eden Durlanık, “Saplantının değişik dozları var. Her şey şüpheden kaynaklanıyor. Saplantı hayat kalitesini azaltan bir hastalık. Bütün bunlar davranış terapisi ile giderilmektedir” şeklinde konuştu.

Dini inancı yüksek olan toplum ve bireylerde “dini saplantıların” çok olduğunu ifade eden Durlanık, “Dini saplantılar bizim gibi toplumlarda çok yaygın. Özellikle kadınlarda dini takıntıdan kaynaklanan mistik davranışlar var” dedi.
Örneğin, (kafamı duvara üç kere vurmazsam başıma kötü bir şey gelecek) gibi mistik saplantıları olan kadınların bulunduğunu, bunların geçmişte kadının ne yaşadığı ile ilintili olduğunu ifade eden Durlanık, bunların güven ve emniyet korkusundan, öz güven eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

Durlanık, saplantısı olan insanların kendilerini huzurlu hissetmediklerini, bundan dolayı mantık dışı davranışlara başvurulduğunu ifade etti.

Erkeklerde ise “Başkasına acaba zarar verebilir miyim?” diye bir düşünce olduğunu, bunu düşünen erkeklerin aslında kendilerinden korktuklarını belirten Durlanık, çocuklara da özgüven ve güven duygusunun erken yaşta aşılanması gerektiğini kaydetti.

Saplantısı olan insanlara tahammül gösterilmesi gerektiğini belirten Durlanık, saplantıların bulunduğunun fark edilmesi durumunda hemen bir psikoloğa başvurulması gerektiğini bildirdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2223
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 11.10.2010 10:15
temizlik hastalığı belirtileri
Halk arasında “Temizlik Hastalığı” olarak bilinen Obsesif Kompulsif bozukluğu’nun (OKB) ilerleme safhalarında, aile içi ilişkilerin bozulmasına neden olabiliyor

Prof. Dr. Doğan, OKB hastalığının, kişinin günlük yaşamını, iş–okul hayatını olumsuz etkilemeye başladığında, kendinde görülen belirtileri başkalarının da yapmasını istediği anda hastalık konumuna girebileceğini belirtti. Belirtiler arasında zihne istenmeyen düşünme takılması, bunun istemli çabayla atılamaması, bu düşüncelerin bireyi rahatsız etmesi gibi davranış bozukluklarının olduğunu belirten Doğan, belirtilerin saldırganlıkla, cinsellikle, bir davranışını denetleyemeyeceğiyle, günlük basit konularla ilgili olabileceğini belirtti. Yineleyen davranışlar arasında en çok yıkama, düzenlilik (simetri), kapıyı–ocağı açma–kapama gibi davranışlar görülebileceğini belirten Doğan, hastaların bulaşığı saatlerce yıkayabileceğini, çamaşırı birçok kez durulayabileceğini, kapıyı–ocağı kapatıp kapatmadığından emin olamadığı için yoldan geriye dönüp bunları kontrol edebileceğini, elinin temiz olduğuna inanması için bir kalıp sabunun bitirebileceğini, başkalarının dokunduğu eşyaya da dokunmak istemeyeceğine dikkat çekti. OKB’nin genellikle ergenlik ve gençlik döneminde başladığını belirten Doğan, hekime başvurunun en çok 20’li yaşlarda olduğunu, Türkiye’de her 100 kişiden 2–3’ünde bu hastalığa rastlandığını ifade etti.