Takımı Minardi'yi Red Bull'un patronu Dietrich Mateschitz'e satan Paul Stoddart, Formula 1'e geri dönebileceğini açıkladı.


Formula 1'de sezonun 19'uncu ve son ayağı Çin Grand Prix'si, Minardi'nin patronu Paul Stoddart'ın F1'deki son yarışı olacak.

Takımını, enerji içeceği firması Red Bull'un sahibi Dietrich Mateschitz'e satan Stoddart, satış kararını verirken çok zorlandığını ve bundan pişmanlık duyduğunu söyledi.

Stoddart, beş yıl boyunca Formula 1'in en küçük ve en başarısız takımının başında bulunmasının heyecanını ve isteğini azaltmadığını belirterek, "padoktaki arkadaşlarımı çok özleyeceğim ama takım için doğru karar verdiğimden eminim" dedi.

Formula 1'e bir gün geri döneceğini söyleyen Stoddart, "hayatımın en güzel aynı zamanda en zor beş yılını Formula 1'de geçirdim. Üzerimdeki baskı biraz olsun azaldı, bir süre sonra oturup tekrar durumu gözden geçireceğim ve F1'e dönüş olanaklarını değerlendireceğim" diye konuştu.

Paul Stoddart, Mark Webber'in kariyerindeki ilk yarışı olan 2002 Avustralya Grand Prix'sinde elde ettiği beşincilik ile hayatının en mutlu gününü yaşadığını belirtti: "Sadece Formula 1'de değil tüm hayatımın en güzel günüydü. Sıfır pit stop. Hiç bu kadar gururlanmamıştım."

Ferrari, McLaren ve Williams'tan sonra Formula 1'in en eski takımı olan Faenza merkezli Minardi, kuruluşundan bu yana 38 puan topladı ve 1990 yılındaki ABD Grand Prix'sinde Pierluigi Martini ile ön çizgide start alarak en büyük başarılarından birini yakaladı.

Minardi, bu sezon dünya şampiyonluğuna ulaşan Fernando Alonso'nun da kariyerindeki ilk takımıydı. 24 yaşındaki İspanyol sürücü, 2001 yılında Formula 1 kariyerine İtalyan ekibinde adım attı.

20 yıldır Formula 1 yarışlarına katılan ve 340 grand prix'de boy gösteren takım, büyük olasılıkla 'Minardi' adı altında son kez Çin'de mücadele edecek.

Sauber'in BMW'ye, Jordan'ın Midland Grubu'na satılmasından sonra Minardi'nin de el değiştirmesi, Formula 1'deki son 'bağımsız' takımın pistlerden çekilmesi anlamına geliyor.

Dünyanın en fazla ilgi çeken motorsporları organizasyonu Formula 1'de önümüzdeki yıl, BMW ile ortaklığı sona eren Williams dışındaki takımların sahipleri zengin işadamları ve otomobil üreticileri olacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 565
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 17:44
paylaşım için sağol
ZeuS Tarih: 15.10.2005 11:47
PAYLAŞIMIN İÇİN SAOL