Çin, ekim 2003'ten sonra uzaya ikinci kez insanlı araç yolladı.

'Şencou 6' (Kutsal Tekne) adlı uzay aracı, bu sabah yerel saatle 09.00'da (TSİ 04.00), Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaletindeki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden fırlatıldı.

Çin Başbakanı Ven Ciabao, uzay aracının hareketinden önce kısa bir konuşma yaparak, astronotları kutladı.

Ven, Çin'in uzay çalışmalarını tamamen barışçı amaçlarla sürdürdüğünü ifade ederek, bu alanda diğer ülkelerle de işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

ABD'nin 10'da biri harcama


Fey Junlong ve Ni Haişeng adlı iki taykonot (Çinli astronot) taşıyan uzay aracı, birkaç gün sürecek uzay uçuşundan sonra ülkenin kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ne iniş yapacak.

Çin Bilimler Akademisi'nden araştırmacı Pan Houren, Şencou uzay araçlarına yapılan harcamaların 19 milyar yuanı (2.3 milyar dolar) bulduğunu belirterek, bu rakamın ABD'nin uzay çalışmalarına ayırdığı yıllık bütçenin yüzde 10'undan az olduğunu söyledi.

Üçüncü ülke Çin

Çin, ekim 2003'te insanlı ilk uzay yolculuğunu gerçekleştirerek bu alanda ABD ve Rusya'dan sonra üçüncü ülke konumuna ulaşmıştı.

Çin'in ilk astronotu veya Çinlilerin deyimiyle taykonotu albay Yang Livey'in uzay yolculuğu 21.5 saat sürmüştü. Eskiden savaş uçağı pilotu olan albay Yang, Şencou-5 ile Çin'in kuzeyindeki otlaklara iniş yapmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:43
eline saglık
dewrimci Tarih: 19.10.2005 20:53
paylasımın ıcın cok sagol arkadasım