Yarık damak veya dudaklar, çocuğun konuşmasından beslenmesine, gülmesinden dış görünüşüne kadar pek çok konuda sorun yaratıyor.

Anne karnında bulunan bebeğin bazı dokularının genetik nedenler, çevre faktörleri, hamilelikte ilaç kullanımı ve radyasyon gibi etkenlerle birleşmeyerek ‘yarık damak’ veya ‘yarık dudak’lı bir şekilde dünyaya gelmesi, ileride de büyük sorunlara yol açıyor.

Bazı aileler tarafından önemsenmeyen ancak çocuğun hayatında büyük travmalara neden olan bu durumun tedavisinin çocuk bir yaşına gelmeden yapılması gerekiyor.

Alman Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Selçuk Kuyubaşı, yarık dudağın sık olarak görüldüğünü anlattı:

"Yarık dudak, 'tavşan dudak' olarak da bilinir ve yeni doğanların yüzde 1-3’ünde görülecek kadar sıktır. Oluşma nedeni tek değildir. Hamilelik sırasında ilaç kullanımı, radyasyona maruz kalma, yetersiz beslenme, genetik geçiş ilk akla gelenlerdir.

Ancak bütün bunların dışında da bir takım nedenlerden yarık dudak anomalisi oluşabilir. Oluşma mekanizması sağ ve sol dudak ön yapılarının çocuk gelişimi sırasında biraraya gelerek birleşememesidir.

Genellikle yarık damak ile birlikte bulunur. Tek taraflı yada çift taraflı, kısmi yada tam yarık olabilir. Anomalinin derecesine göre de değişik teknikler kullanılarak onarım yapılır.

Dudak yarığı beraberinde burun deliklerinde asimetri de oluşturabilir. Genellikle düzeltilmesi en zor kısımda bu burun asimetrisidir."

"Eğer dudak yarığı çift taraflı ve ağır derecede ise doğumdan sonra en büyük problem çocuğun beslenmesidir" diyen Opr. Dr. Selçuk Kuyubaşı, "çocuk dudağını tam kullanamadığından negatif basınç oluşturup memeyi ememeyebilir" dedi.

En az 10 kilogram


Opr. Dr. Selçuk Kuyubaşı, "yeterli beslenme dudak ameliyatı için de önemlidir. Çünkü çocuğun ameliyat olabilmesi için belirli bir kiloya (en az 10 kg) ulaşması arzulanır" diye konuştu.

Tedavinin plastik cerrahın başkanlığında çocuk doktoru, diş hekimi, konuşma terapisti, sosyal uzman, kulak-burun-boğaz uzmanı, psikolog, genetik danışman ve hemşireden oluşan bir ekip tarafından yapılması gerektiğini anlatan Kuyubaşı, plastik cerrahi olarak müdahale için en uygun yaşın üçüncü ay olduğunu söyledi.

Buruna müdahale daha sonra

Üçüncü ayda ameliyat yapılarak dudakta birleşememiş yapıların uygun bir şekilde biraraya getirildiğini belirten Kuyubaşı, buruna müdahalenin daha sonraya bırakılması gerektiğini de anlattı:

"Anomali ağır değilse ilkokul çağına kadar ertelenmelidir. Eğer ileri bir bozukluk varsa kısmi düzeltme yapılabilir.

İlkokula başlamadan tekrar buruna müdahale edilerek çocuğun arkadaşları arasında psikolojik sıkıntı çekmemesi amaçlanır. Buruna yönelik asıl düzeltme ise ergenlikten sonra burun tam olgunlaşınca yapılmalıdır."

Ender olarak ilerleyen yaşlarda kısmi düzeltmelere ihtiyaç duyulabileceğini de belirten Kuyubaşı, damak yarığının da dudak yarığı gibi tehlikeli bir durum olduğunu belirtti.

Kuyubaşı, "çocuk genizden konuştuğu için, zamanında tedavi olamazsa konuşmanın düzelmesi oldukça zor. Bir yaşından sonra damak ve yutak kısmındaki kaslar yanlış geliştiği için konuşma bozukluğu düzelmeyebiliyor" dedi.

Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5478
favori
like
share
mematix71 Tarih: 10.04.2009 23:42
tşkr ama gerek kalmadı tavşan dudak dogumlu olarak 27 yaşındayım konuşma bozuklugu ve görüntü bozuklugu içindeyim başkalarıda benim gibi olmaz inşallah benim kaderim buymuş gelecek nesirdeki çocuklar için bilgilendirdigin yine tşk
Minik SeRCe_ Tarih: 18.08.2008 14:21
ellerin dert görmesin tskrler..
İrem_cadi Tarih: 03.08.2008 17:15
Ellerinize sağlık benimde şuan 2 aylık kızım var dudak yarığı var kızımın 3 ayında ameliyat olacak beni bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
refik Tarih: 29.01.2006 18:05
faydalı bilgilerin için saol arkadaşım
DİDEM Tarih: 29.01.2006 11:15
teşekkürler ellerine saglık.
doktoruydu Tarih: 28.01.2006 21:11
eline sağlık


MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 06:10
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 06:17
Ellerine emeklerine sağlık
liamsi Tarih: 10.12.2005 00:15
Teşekkürler,Dervişim.Ellerine sağlık.Selam ve Dua ile.