Çok seyrek olarak kuşlardan insana bulaşan kuş gribi, benzer bulgular gösterdiği gribe göre çok daha ağır seyrediyor.

Kuş gribiyle ilgili merak edilenleri ve gripten farkını Memorial Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Uzm.Dr. Servet Alan anlattı:


"Grip hastalığı (influenza) virüsünün A, B ve C olmak üzere üç tipi vardır. Influenza A ve B virüsü insanlarda salgınlar yapan grip virüsüdür. Influenza A ve B virüsleri antijenlerine göre alt gruplara ayrılırlar.

İnsanlarda ve kuşlarda infeksiyona yol açan A virüsünün 15 farklı H, dokuz farklı N antijeni vardır. Bazı influenza virüsleri insanlarda bazıları ise kuşlarda infeksiyona yol açar.

Domuzlar ise hem insan hem kuş influenza virüslerine hassas olabilir. Kuş gribi bir hayvan hastalığıdır ve çok seyrek olarak kuşlardan insana bulaşır. İnsandan insana bulaşması ise kesin olarak gösterilememiştir."

Grip hastalığının bulguları

Grip hastalığı, yüksek ateş, üşüme-titreme, öksürük, yaygın kas ağrıları ve halsizlik gösterirken, farklı bir hastalık olan soğuk algınlığında ise gözlerde yaşarma, burun akıntısı, aksırma gibi bulgular daha baskın görülür.

Grip ve kuş gribinin bulgularının benzer olduğunu belirten Uzm.Dr. Servet Alan, kuş gribinin çok daha ağır seyrettiğini açıkladı.

Grip aşıları kuş gribine karşı etkili mi?

Gripten korunmanın en etkin yolunun aşı olduğunu da belirten Uzm.Dr. Servet Alan, her yıl infeksiyona neden olan grip virüslerinin bir önceki yıldan farklı olabildiğini ve yapılan aşının bir yıl içinde koruyuculuğunu yitirmesi nedeniyle her yıl aşı olunması gerektiğini belirtti.

Alan, şu anda kullanımda olan aşıların kuş gribine karşı etkili olmadığını ve kuş gribi için aşı çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Gribe karşı etkili olan ilaçlar kuş gribine de etkili mi?

Acil durumlarda, grip tedavisinde kullanılan, grip virüsüne karşı etkili bazı ilaçları korunma amacı ile kullanmanın mümkün olduğunu belirten Uzm.Dr. Servet Alan, "grip virüsüne etkili bazı ilaçlar kuş gribine karşı da etkilidir" dedi.

Alan, grip aşısının özellikle 65 yaşın üzerindeki kişiler, kronik kalp ve akciğer hastaları, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği hastaları gibi hastalığın ağır seyretmesi mümkün olan kişilere uygulanması gerektiğini söyledi.

Altı ay- iki yaş arasındaki çocuklarla 6 ay-18 yaş arasında olup sürekli aspirin tedavisi kullananların da aşılanması gerektiğini belirten Alan, hamileliğin son altı ayında olanlar doktora danışmasını önerdi.

"Altı aydan küçük çocuklara ve ilk üç aydaki hamilelere, ağır yumurta alerjisi olanlara, daha önce grip aşısı uygulandığında ağır yan etki gelişmiş olanlara grip aşısı uygulanmaz" diyen Alan, "ateşli hastalarda ateş ve genel durum düzeldikten sonra uygulanabilir" yorumunda bulundu.

Uzm.Dr. Servet Alan, grip virüsünün çeşitli kimyasal dezenfektanlara, deterjanlara, sabuna, alkole, oksijenli suya, iyotlu antiseptiklere ve 75 derecenin üzerinde sıcaklığa duyarlı olduğunu da açıkladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 749
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 01:49
paylaşım için sağol lemyezel
casper Tarih: 11.12.2005 22:09
paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 17:13
paylaşımların için teşekkürler
tarkın Tarih: 14.10.2005 13:20
verdiğin bilgiler için sağol kardeş.
kurtjara Tarih: 13.10.2005 22:20
AB, dünya genelinde saldın bekliyor. Salgına dönüşmesi hajinde yeterli miktarda aşı yok, uzmanlar ciğ tavuğa elle temas halinde ellerin bol suyla yıkmasının yeterli olduğu söylüyorlar. :20:
MAIN-ASLI Tarih: 13.10.2005 20:22
Ellerine saglik
ALLAH bizi korusun :79:
akilles Tarih: 13.10.2005 19:35
Allah Korusun bizleri :79:
PALADAYI Tarih: 13.10.2005 10:56
ALLAH Rrazı olsun kardeşim ellerin yüreğin dert görmesin
milkboy Tarih: 13.10.2005 10:43
kafamdaki soruların yanıtlarını verdiniz gönülden tebrikler ve teşekkürler