Ahilik Haftası Etkinlikleri - Çorum

Çorum'da 22. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında "Türk Toplum Hayatı'nda Ahilik Düşüncesi'nin Önemi" konulu konferans düzenlendi.

Çorum Valiliği ve İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü tarafından düzenlenen 22. Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Konferans salonunda düzenlenen programda bir açılış konuşması yapan ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, ahiliğin öğretmensiz bir halk üniversitesi olduğunu söyledi. Ahiliğin, esnaf ve sanatkar, sanayici ve ticaret erbabını asırlarca bünyesi içinde barındırarak iş ve meslek ahlakını kurup, koruduğunu dile getiren Kılıç, "Ahilik toplumumuzun her

kesimindeki insana hitap ederek insan unsurunu ön plana çıkartmıştır. Bugün faaliyetini sürdüren oda, birlik, federasyon ve konfederasyon Ahilik kültürünün devamıdır. Ahilik bir insan bilimdir. Her şeyde ve her çağda düzen tutturandır" dedi.

Vali Mustafa Toprak ise, esnafın ayakta tutulmasının zorunlu bir hedef olduğunu belirtti. Devletin bu nokta çeşitli kolaylıklar sağladığını dile getiren Toprak, zaman zaman bazı ekonomik sorunlar yaşansa da Ahilik anlayışına sahip çıkıldığı sürece bu sıkıntıların atlatılacağını vurguladı.

Vali Toprak'ın konuşmasının ardından konferansa "Türk Toplum Hayatı'nda Ahilik Düşüncesi'nin Önemi" konulu konferansa geçildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Çorum Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Ilıca, ahiliğin, insani ve ahlaki temellere oturan ticari yapılanma modeline herkes iyi kulak vermesi çağrısında bulunarak, "Ahilik, emek ve sermayenin, üretici ile tüketicinin barışık olduğu bir modeldir. Ahilik, toplumsal sorumluluk, hizmette mükemmellik ilkesi ile örnek bir sivil toplum hareketidir. Ahilik, 2000'li yıllar için ileri bir örgütlenme modelidir" dedi.

Ahiliğin Müslüman Türk toplumunun insanlığa kazandırdığı güzel uygulamalardan birisi olduğunu belirten Ilıca, ahiliğin, ayrışma yerine kaynaşmayı, yalnız kazanmayı yerine paylaşmayı, yalnız yaşama yerine toplumla bütünleşmeyi seçtiğini ifade etti. Ilıca, "Kişiye, insani ve ahlaki normları öğretir. Dini ve ahlaki temeller üzerine oturan sivil toplum hareketidir. İslam'ın, ticari ve ekonomik alanda öngördüğü esasların hayata aktarılmış şeklidir. Üretici ve tüketici arasında kurulan kutlu birlikteliğin adıdır. Halk içerisinde Hakk'ı aramanın yoludur" diye konuştu.

Program yılın Ahisi seçilen Ekrem Çelebi'ye Vali Mustafa Toprak tarafından plaket verilmesi, hafta nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesinin ardından sona erdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share