Şenel Hanım ve komşusu İnayet Hanım’ın ceh satması.)
Şenel Hanım’la Kilis ağzı ile Eniyet Hanım, aynı dehlizde komşudurlar.
Gişileri de düğen komşusudur. İkisi de köşkerdir. Yemeni diker, satarlar.
Beyler arasındaki gizli rekabet hanımlara da yansımıştır. Birbirlerini severler, ama
birbirlerine de hava atmaktan geri kalmazlar.
- Kele kele, bee!... Kele, sege dorum taman, duymong mu? Yoksa, beni şeyinnen mi dinnog.? Kapı çalor taman! Bulaşıkları çalorum, kağıp da şu kapıyı açsana kele! Ellerim bulaşık taman. Bee, kaç yılın uykusunda herif, top atsan duymucu! Kim o? Gelorum anam, gelorum, açorum aha! Hoş geldin İnayet bacı sen miydin?
- He Şenel bacı benim, nedordun kele, evde yoklar deyi dönordum az kalsın, amma kab-kacak sesini duydum da, ondan bekledim.
- Kele bacım, uşşak-devşek sebeh kalktık, kimisi düğene getti, kimisi mektebe. Bizim ki de hamama getmişdi. Geldi, gelir gelmez gendi genni tabakaya attı herif devirdi şeyini yator. Nasıl yitirmiş genni genni ki, matmahdan kapıyı aç deyi bağırorum, ben burada nasıl ferfeğlorum, herif yitirmiş gendini, duymor.
- Kele anam hepsi beyle hepsi. Hele eyisini gösder bege. Allah gene de eksikliklerini göstermiye, nedek anam. Evlerimizin direkleri kele.
- İnayet bacı sen ettikliğin, doğru söylon da anam, eziyetliler işte. Dün, eksik, acak küfde yuvarla, göynüm istor dedi. İyi, dedim. Önce, bes eşkiliyehni edek dedim. Sen git, kuşluk vakti, bir külek yoğurt gönder şeyirtten .Abana söyle, yoğurtlu küfte de etsin demiş. De gel etme anam. Göynü işdemiş işte.
Neyse başını ağrıtmıyım, öğleye kadar ondan uğraşdım. Tam bitti, şükür derken, şeyirt bir daha gelmez mi. Şeyirt elinde bir böyük eyeğiyi, sallıya sallıya getirmez mi? Bunu da doldurmalımışsın akşama, Şenel aba demez mi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Sohrana sohrana onu da ettik. Horantayık işde, bulaşık bitor mu? Ondan uğraşordum işde. Erkek olmak varmış anam, yiyor içorlar, sebeh ezanı da, hemama atorlar genni genleri, sen de işin yoksa eve bak, uşağa bak, tam iş bitti derken, gene akşam olor.
- Şenel kele hepsi ayni dorum taman. Bee, al birini çarp ötekisine. Bizimki daha eyisi mi ki. Tutturdu kaç gündür kıymalı küfde et eksik, deyi. Hönnak çıkasıca boğaz, duror mu ki? Neyse bizimki de bir mertabanı et göndermiş, ağlı karalı. Allah seni inandırsın, sebehin köründe başladım anam. Küftelik eti, daşın üzerinde, macun oluncuya kadar dövdüm tokmakdan. Ondan sonra, böyük leğenden bir küfde yoğurdum, gel halımı gör. Ter şeyimden akor, şıpır şıpır. Horantayık biz de, ama herkes işinde-gücünde. Bir tas su verenim yok. Yalnızlık Allah’a mahsus kele, kime deyim anam, gelin acak yardıma deyi. Herkes evinden aciz. Bir de adam, küşümlenor, acebe İnayet ceh mi, sator derler deyi. Onun uçun kimseleri çağıramadım. Acak ben nazara da inanırım birez. Elin adamı, söyler, göz değil de söz değer, derler.
- Eyi etmişsin İnayet bacı. Bu zamanda kimseyi beyle şeylere, vukuf etmicin. Söylorlar anam söylorlar. Ağız dolusu neler, neler duyor bu kulaklar. Ben bizimkine her dayım dorum, eve bir şey gönderirken acak sepetin içine koy görünmesin. Hem alan var, alamıyan var anam. Neyse ki,künefeci şeyirdi, bir böyük sini künefeyi, kıvrışık karanlıktan sonra getirdi dün gece.
- Yok anam Şenel. Bizimki beyle şeyleri bilmor. Söylesen de kafasına girmor. Bir kulağından giror, ötekinden çıkor. Tut sen bir böyük sini paklavıyayı, koltuğunun altına çal, akşam üstü işten gelirken getir. Bak seninki gene de eyimiş anam. Kağıp sebeh hemama gidormuş. Benimki daha eziyetli dorum da inanmong bege.
Bebeh ezanı, uşak-devşek uyanmadan matmahda suyu kızdırmalıyım, bir de başını yumalıyım gennin. Amaann, nedek anam, dünya çilesi işde, çekoruk. He, esas ben şey uçun geldim Şenel bacı; acak şu böyük sininizi isticim. Fırın yapması edicim de. Sitti simidim var bıldırdan kalan, bizimki de et göndermiş mecmeğeden. Baktım birez yağlı, fırın yapması edim, dedim.
- Tamam anam verim, benim işim yok siniden. Ben de elin artiğı, kübülmişeyiden oruk edicim. Bizimki kübülmişeyi sever, böyük oğlan da oruk istedi. Üstüne de genlere sarı yağdan memiye helvası edicim.
- Aha Allah’a ısmarladık Şenel bacı; ben kağım artık. Dur bakalım akşama ben ne datlısı yaparım? Bende küspeden, pekmezden bir domdom helvası edim, yavaş

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 567
favori
like
share