Manyas-Kızıksa'da görülen kuş gribiyle ilgili önlemler ve tartışmalar sürüyor.
Kızıksa'daki kanatlı hayvanların itlaf edilmesi, kamuoyunda beyaz et tüketimiyle ilgili tedirginlik oluşturduğu gibi, hastalığın insanları da etkileyecek bir salgına dönüşme riskinin bulunup bulunmadığı sorusu kafaları kurcalamaya başladı.
Böyle bir risk var mı?
Sağlık Bakanı böyle bir risk görmüyor. İnsanlara bulaşma riskiyle ilgili olarak yapılan tartışmaların tümüyle "teorik" olduğunu vurguluyor. Şu ana kadar insana bulaşma kuşkusu taşıyan bir tek şikâyet ve ihbar almadıklarını ekliyor.

İnsana bulaşma riski
Akdağ, kanatlı hayvanlarda kuş gribine neden olan H5N1 virüsüyle ilgili şu bilgiyi veriyor:
"Bu virüs kanatlı hayvanlarda kuş gribi dediğimiz hastalığa neden oluyor. Bu hayvanlar için öldürücü bir nitelik taşıyor. Halk arasında tavuk vebası olarak biliniyor. Ancak, insana buluşma riski çok düşük. Sadece bu hayvanlarla yakın temas içinde olan insanlar risk grubu olarak görülüyor. İnsana bulaşma ve öldürücü olma riskiyle ilgili tartışmalar tümüyle teoriktir. Bir ihtimal üzerinde konuşuluyor. O da bu virüsün insana bulaşması, insanda eğer normal grip virüsü varsa o virüsle birleşip ortaya yeni bir virüs çıkması ihtimali konu ediliyor ki, bu çok çok zayıf bir olasılıktır. İnsana bulaşma olarak dünyada 116 vaka rapor edilmiş. Bunlardan 60'ı ölmüş. Bunlar Güneydoğu Asya ülkelerinde meydana gelmiş. Nedeni bu ülkelerin çok büyük kanatlı hayvan üreticileri olmaları, ancak, bu üretimi çok ilkel şartlarda, hijyen kurallarından çok uzak biçimde yapmaları."

Türkiye'de vaka yok
Prof. Dr. Akdağ, Türkiye'de insanlarla ilgili bir vaka olmadığını, bu yönde kuşku içeren bir ihbar ve şikâyet de bulunmadığını vurguladıktan sonra şöyle devam ediyor:
"Paniğe gerek yok. Temiz olalım yeter. Hijyen kurallarına uyalım. Böyle bir risk olmasa da zaten insanlarımızın hijyen kurallarına özen göstermeleri gerekli. Bu, çağdaş yaşamın bir gereği."
Sağlık Bakanı, Kızıksa'da kanatlı hayvanlarla yakın temasta bulunan 8-10 kişinin gözetim altında tutulduğunu, bir belirti veya şikâyet olmamasına karşın, tedbir olarak, bu kişilere antiviral ilaç (Tamiflu) verildiğini kaydetti. Bugüne kadar da kuşku uyandıracak bir belirtiye rastlamadıklarını vurguladı.
Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'nın gerekli önlemleri zamanında ve etkin biçimde aldığını da belirten Akdağ, korkuya kapılmayı gerektirecek bir riskin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Akdağ'ın önerileri
Akdağ, "kuş gribi" nedeniyle tedirgin olan vatandaşlara 10 maddelik bir reçete önerdi:
1- Çarşıdan, pazardan canlı tavuk veya hindi almayın. Bu ilkel yöntemi terk edin.
2- Kesiminden market rafına kadarki zincirin her aşamasında denetimden geçen markalı kanatlı hayvan ürünlerini tercih edin.
3- Tavuk, hindi, benzeri kanatlı hayvan ürünlerini 70-80 derecede pişirerek yiyin, içlerinin de iyi piştiğinden emin olun.
4- Yumurtaları yıkadıktan sonra pişirin.
5- Çiğ tavuk, hindi veya benzeri ürünlere çiğ olarak çıplak elle dokunduysanız, ellerinizi mutlaka sabunlayın.
6- Çiğ kanatlı hayvanlara çocukların dokunmasını önleyin. Dokunmuşlarsa, ellerini sabunlayın.
7- Ev hayvanlarınız varsa çocukların dokunmasına engel olun.
8- Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışıyorsanız, hayvanlara çıplak elle temas etmeyin, eldiven kullanın, temas ettiyseniz, ellerinizi sabunlayın.
9- Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışıyorsanız normal grip aşışı olun.
10- Kendiniz veya yakınlarınızla ilgili kuşku taşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 958
favori
like
share
serhatbey_066 Tarih: 04.02.2006 12:29
en iyisi bunlara uymamız lazım arkadaslar

paylasımın için tşk
casper Tarih: 03.02.2006 17:09
valla artık korkudan tavuk filan alamıyoruz.

Ancak tabiiki yukarıdaki önerilere uymak vede markalı tavuk almak en güzeli.

Örneğin keskinğlu firması artık piliç paketlerinin üzerine bir numara veriyor ve internet sitesine girdiğinizde bu numarayı yazaraktan ,yediğiniz tavuğun tüm üretim aşamlarını izleyebiliyorsunuz
refik Tarih: 03.02.2006 10:21
teşekkürler paylaşımların için
kerimuncu Tarih: 03.02.2006 09:47
ellerine sağlık teşekkürler.
DİDEM Tarih: 03.02.2006 00:08
paylaşım için teşekkürler.
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 22:24
eline sağlık

teşekkürler

herkeze sağlıklı günler dileklerimle


MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 03:53
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 24.12.2005 12:31
Bilgileriniz için teşekkür ederim
by_ufuk Tarih: 06.11.2005 15:18
:20: saol