Yazarın Odası - Philip Gourevitch - Kitap Özet

Kitap Özet

Orhan Pamuk'un önsözünü yazdığı Yazarın Odası dünya edebiyat tarihini etkilemiş pek çok yazarın, kendi yazarlık deneyimlerine ait her türlü sırlarını anlattıkları bir röprotaj kitap. Bu röportajlar dünyaca ünlü edebiyat eleştiri dergisi Paris Review'ı bir edebiyat klasiği haline getirmiş, saygın söyleşiler. Bu kitapta, yazarlar okurlarını adeta odalarına davet edip, çalışma masalarının düzenlerinden, yazma alışkanlıklarına, kendi çağdaşları hakkında düşündüklerinden, etkilendikleri edebiyatçılara kadar pek çok konuyu en samimi halleriyle tartışmaya açıyorlar. Efsane olmuş bu yazarların isimleri ise şöyle:

Ernest Hemingway, T.S. Eliot, Rebecca West, William Faulkner, Graham Greene, Truman Capote, Stephen King, Gabriel Garcia Marquez

***
•Rebecca West T.S. Eliot'ın evine yemeğe gittiğinde nelerle karşılaştı? T.S. Eliot'ın şiirleri ve edebiyata yaklaşımı için ne düşünüyor?
•Ernest Hemingway Silahlara Veda isimli ünlü klasik romanının sonunu kaç değişik şekilde yazdı?
•Truman Capote yayıncıdan ilk kabul mektubunu ne şekilde aldı?
•Stephen King romanlarındaki ünlü gerilim sahneleri için nelerden ilham alıyor?
•T.S. Eliot ve Ezra Pound arasındaki ünlü etkileşimin ardında gerçekte neler var? Eliot, Ezra Pound'un şairliği hakkında neler düşünüyor?

Ve daha pek çok sorunun cevabını bulacağımız, edebiyatseverlerin büyük zevk alacağı, bulunmaz bir kitap.

Kitap KapakYazarın Odası
Philip Gourevitch
· Timaş Yayınları
· Basım Tarihi : 10 - 2009
· ISBN : 978-975-263-952-2
· Sayfa Sayısı : 302
· Etiket Fiyatı : 16.50 TL

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 406
favori
like
share