İnternet ne kadar büyüklükte


Tüm internetin çıktısını alsanız ne kadar sürer, ne kadar kartuş gider, kaç sayfa gerekir?

Bir zamanlar korkulduğu gibi internet; gazeteleri ve kitapları öldürmedi. İnternet üzerinde neredeyse sonsuz bir içerik olmasına rağmen insanlar hala basılı yayınlara özel bir ilgi duymaya devam ediyorlar. İşte bu ilgi CreativeCloud adlı sıra dışı fikirlere sahip olan grubun aklına tüm interneti basılı hale getirsek ne olurdu sorusunu getirmiş.

Ufak bir araştırmadan sonra elde ettikleri bilgiler ise oldukça ilginç ve eğlenceli. Öncelikle interneti yazıcıdan çıkartmakla başlamak gerekiyor. Bunun için tam 45 milyon kartuş yani yarım milyon litre mürekkep gerekli. Aynı miktarda uçak yakıtı bir Boeing 747'yi tam 18 bin mil uçurabilmek için yeterli olurdu.

Bu kadar mürekkebiniz varsa bile interneti yazdırmak hala kolay değil. Eğer elinizde tek bir inkjet yazıcı varsa bu kez de işlemin uzunluğu sizi yıldırabilir çünkü interneti tek bir yazıcıdan çıkartmak tam 3805 yıl sürer. Yani şu anda okumaya başlamak için bu işlemin M.Ö. 1800'lü yıllarda Babilliler tarafından başlanması gerekirdi. Ama takım çalışması işleri kolaylaştırabilir. Eğer tüm ABD nüfusu ayrı bir yazıcıdan çıktı almaya başlasalar, internet 6 dakika 36 saniye sonra okunmaya hazır hale gelebilirdi.

Diğer bir sorun ise kullanılacak kağıt. Tüm interneti yazdırmak içinse tam 40 bin ağaç kesilmesi gerekiyor.

Tüm bunlardan sonra interneti bir de kitap haline getirmek isterseniz, bu kitabı koyacak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü internet kitabı yaklaşık 600 bin ton ağırlığında ve 30 kilometre yüksekliğinde olacak.

Ve sıra geldi okumaya. Arkanıza yaslanıp uzun vadeli tüm planlarınızı erteleseniz iyi olur. Çünkü 7/24 hiç ara vermeden tüm interneti okumak tam 57 bin yıl sürecek. Planlarını ertelemek istemeyenler isteyenler akşamları yatmadan önce sadece 10 dakika okuyabilirler. Bu durumda ise tüm interneti okuyup bitirmeniz 8.219.088 yıl sürecek

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 453
favori
like
share