Çok sevgili Lucas Amca"nın aklına mı geldi yoksa torunlarından biri mi önerdi bilinmez, 2005 senesinde ilk LEGO temalı Star Wars"u her platformda bizlere sunmuştu yaşlı kurt. Tabii ki isim sahibinin yanında bu işin altından başarı ile kalkan yapımcı Traveller"s Talesı da unutmamak lazım. Alınan olumlu eleştirilerden olsa gerek, seriyi The Original Trilogy ile devam ettirme kararı almışlardı. Ama ne yazık ki hatalarla dolu bir yapımdan daha ileriye gidememişti. Aradan geçen zaman ile birlikte yaptıklarından ders alan T.Tales ekibi geçtiğimiz ay PS3, Xbox 360, Wii ve Nintendo DS için gözden geçirilmiş ve ilk iki oyunun birleşimini içeren yeni bir LEGO Star Wars ile kozlarını bir kez daha oynadılar. Biz de DS"imiz ile ufak ekranlarda ışın klıçları ile neler yapabileceğimizi yakından inceledik.

Güç seninle olsun, bana yaramıyor zaten

The Compete Sega, tüm Star Wars bölümlerinin (Lego Star Wars I, II) bir toplamı niteliğinde. The Phantom Menace"dan Return of the Jedia kadar tüm Episodeları, her biri 4-6 ayrı ufak parçaya ayrılmış şekilde keşfediyoruz. Filmler boyunca karşılaştığımız önemli ve akılda kalıcı sahnelerden oluşan bu bölümlerde, seri süresince tanıma imkanı bulduğumuz tüm karakterler ile oynama şansına erişiyoruz. Episode I, II, II"de 51, IV, V ve VI"da 63 olmak üzere toplamda hayli tatmin edici bir kadroya sahip. Tüm bu isimleri hikaye takibi nedeniyle kontrol edemiyorsak da, her bölümün bitimi ile açılan "Free Mode" sayesinde yeteneklerini sergileme imkanına erişiyoruz. Aslında bu Free Mode"un amacı sadece istediklerimizle oynama olanağı değil. Önceden bitirdiğimiz ama keşfedemediğimiz yanları olan bölümleri tekrardan denemek için oyuncuya verilen ikinci bir şans.

Her Episode"a ait parça bölümlerde toplamamız gereken sıradan ve özel LEGO parçaları mevcut. Sıradan parçaları yol üzerinden veya kırıp, parçaladığımız yerlerin bir "hediyesi" olarak toplamak mümkün. Özel parçalar ise genelde gizli köşelere ya da odalara saklanmış olarak bulunuyor. Kapalı alanlarda bulunan bu parçaları almak için ise çoğu zaman özel karakterler gerekiyor. İşte Free Mode sayesinde, oynadığımız bir bölüme daha sonra gereken karakter ile geri dönerek, açamadığımız odanın icabına bakıyoruz. Tüm topladığımız bu LEGO parçaları sayesinde kantindeki mağazadan Star Wars evreninde isim yapmış karakterlerden özel silah eklentilerine, oyun hakkında ufak ip uçlarından mini oyunlara kadar birçok şey satın almak mümkün. İçindeki gizleri bulma hevesi ile kendini uzun süreler oynatan bir oyun The Complete Saga.

Lego dediğin bir oyuncak

LEGO her zaman kitleye hitap eden bir oyuncak olmuştur. Her yaştan insanın aldığı bu akım, sahip olduğu esnekliğini oyununda da koruyor. "Bu çocuk oyunu hah" gibi bir yaklaşıma girerseniz çok şey kaybedersiniz,
özellikle DS sahibiyseniz. Çünkü The Complete Saga, bu ufak ekranlarda yaşından büyük işlere kalkışıyor. Önünde yeni nesil kardeşleri olsa da, sahip olduğu platformun tüm niteliklerini kullanıyor. Üst ekranda üçüncü kamera açısından oyunu takip ederken, alt ekranda karakter seçimlerini ve "Force" gücümüzü kullanabiliyoruz. İlk başta gereksiz gibi gözüken bu DS eklentisi (Çünkü A tuşu da Force işlevini görüyor) bir zaman sonra en büyük yardımcınız olabiliyor. Karakter ve araç kontrolü (bazı özel bölümlerde) ise birçok aksiyon oyunundaki gibi basit ve kullanışlı. Sinir bozucu ya da olmamış hiçbir ufak hatanın bulunmamasıysa (Bkz: Lego Star Wars II) en büyük teselli. Teknik olarak ise DSin ilk 10 oyununa girebilecek kapasitede. Hiçbir yavaşlama olmadan, göz yorucu renklerden ve kaplamalardan uzak, akıcı ve hoş bir grafik yapısına sahip. Bu sistemin neler yapabileceğine çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Sesler konusu ise belki de en büyük artısı. Star Warsun o vazgeçilmez müzikleri eşliğinde, her bir ayrıntının özenle yansıtıldığı oyun içi sesleri The Complete Sagayı hemcinslerinin bir hayli ötesine taşıyor.
Yapımcı firma, DS oyuncularını seviyor olmalı ki, bu platforma özel ufak bir kıyak da geçmiş. Kantin bölgesinde bulunan bir odada, oyun süresince topladığımız gerekli LEGO parçalarının yardımıyla ekstra oyunlar açmamız mümkün. Bu oyunların özelliği, tıpkı New Super Mario Bros"un ekstralarında olduğu gibi sadece kalem ve dokunmatik ekran işbirliği ile oynanıyor olması. Toplamda kısa ama bağımlılık yapıcı 14 oyunun bulunduğu bu odada istediğiniz gibi rekor kırmak serbest, ekranınıza zarar vermediğiniz sürece.


İşlemci: 1 GHZ
RAM: 256 MB
Ekran Kartı: 64 MB

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
favori
like
share