Dünya Şampiyonunun Hikayesi
Çuvalla gelen ŞAMPİYONLUK


Trabzonlu Dünya Şampiyonu Selçuk Çebi, Genel Koordinatörümüz Orhan Çavuşoğlu'na başarı hikayesini anlattı.


Trabzon'a Dünya Şampiyonluğunu getirerek adını Türk Güreş tarihine altın harflerle yazdırarak ,tarihe geçen 74 kg gram Grekoromen Dünya Şampiyonu Selçuk Çebi ,adeta havalarda uçuyor.
Cumhuriyet tarihinde de ilk kez bir Trabzonlu güreşçi bu onura erişerek ,adını Trabzon tarihine altın harflerle yazdırdı. Danimarka'nın Herning kentinde yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında, altın madalya alarak göğsümüzü kabartan Çebi, şampiyonluk yolunda binlerce cefaya katlanmak zorunda kaldı. Dünya Şampiyonu Çebi yaşadıklarını Genel Koordinatörümüz Orhan Çavuşoğlu'na anlattı.

"Okumaktan çok , Güreşe başlamak için Araklı İmamhatip lisesine gittim. Karaciğer büyümesi nedeniyle hastahanede yattım.Babam okul güreş takımı hocasına hasta olduğum için ,beni takıma almamasını söylemiş. Ben gidiyorum, hoca geri gönderiyor"
"Araklı'dan Trabzona dolmuşla gelip çömlekçi semtinde iniyordum.Oradan Atatürk alanına ,sonrada 19 Mayıs Spor Salonu'na kadar yürüyüp idman yapıyordum.Dönüşte aynı mesafeyi yürümek durumundaydım"

"Ben evin 2 katına astığım halata tırmanıp eve çıkıyorum ,sonrada oradan aynı yolla halata asılarak ,evden iniyorum. Belim güçlensin diye ben bu çalışmaları yaparken ,rakiplerim en modern salonlarda hazırlandılar"

"Hocam Mustafa Şahin ,ev ödevi verir gibi antreman proğramı verirdi. Sufle yapmak için ,evde un çuvallarına kum doldurup taşıdım. Fındık bahçesinden harmana kadar fındık çuvallarını da ben taşırdım.Kimsenin de taşımasına izin vermezdim"

KENDİ AĞZINDAN ÇEBİ
Trabzon'un Araklı ilçesinde 1982 yılında dünyaya geldim . Ortaokulu Araklı İmam Hatip Lisesi orta kısmında bitirdim. Ardından Araklı lisesini bitirdim. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Spor bölümünden mezun oldum. Güreşe 1992 yılında Araklı İmamhatip lisesi Orta Okul takımında Aydın hocamla başladım . 1994 yılında Trabzon Belediyesi spor kulübüne gelerek Mustafa Şahin hocamla çalışmaya başladım. 5 yıl sonra Rize Çaykurspor'a transfer olarak Rüstem hoca ile çalıştım Şuan İstanbul büyükşehir Belediyesi adına güreşiyorum.
Öğretmen olarak Hayrat Gülderen ilköğretim okulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapıyordum. Ben Danimarka'da şampiyonadayken Gençlik Spor il Müdürlüğü bünyesine tayinim gerçekleşti. Toplam 7 kardeşiz.Ben 5.çocuğum

MADALYA KOLLEKSİYONCUSU GİBİ
İki kez yıldızlar dünya şampiyonu, ikisinde de dünyanın gelecek vadeden en iyi teknik sporcusu seçildi. Gençler Avrupa Şampiyonu. Dünyanın en teknik sporcusu.Gençler Avrupa Şampiyonu . Ordulararası Dünya Şampiyonu,. Üniversiteler arası Dünya Şampiyonu.Üniversiteler arası Olimpiyat Şampiyonu .2. kez Büyükler Dünya Kupası şampiyonu . Büyükler Avrupa 2.si. Akdeniz Olimpiyatları Şampiyonu. Büyükler Avrupa üçüncüsü
10 YAŞINDA ANNEMİ KAYBETTİM
Danimarka'da düzenlenen Dünya şampiyonasında Türkiye'ye altın madalya kazandıran Trabzonlu Güreşci Çebi annesi Elmas Çebi'yi 10 yaşındayken kaybetmiş. Şampiyon güreşçi babasının bir kez daha evlendiğini belirterek� Annem 1992 yılında babamla birlikte hacca gitti. Burada çıkan olaylarda annem hayatını yitirdi. Babam Hasan Çebi , Annem Elmas Çebi'yi kaybettikten sonra bir kez daha evlendi . Emine annem bu güne kadar bize hac farızası sırasında hayatını kaybeden ve halen mezarı orda bulunan öz annemizi aratmadı. Bize üvey evlyet muamemelis yapmadı.Onu da öz annemiz kadar sevdik o da bizi sevdi.
Zaten annem son nefesinde Babama tek şey söylemiş. �Hasan çocuklarımıza sahip çık, çocuklarımızı kolla� O son lafıyla da vefat etmiş. Hacdan Babam ve amcam dönebildi ,annemin cenazesi ise orada kaldı .
UN ÇUVALIYLA SUPLEKS YAPTIM
Evet Araklı'da köyde un çuvallarına kum doldurdum çalıştım. Mustafa hoca bana adeta ev ödevi veriyordu. Bildiğiniz un çuvalına, kum doldurdum 30 kilo 40 kilo ve 50 kiloluk çuvallarla çalıştım. Belimiz kuvvetlensin diye ve ekstradan o kum dolu çuvalla, sınav yapıyordum, barfiks yapıyordum.

Sadece çuvalla çalışmadım. Bakın bizim köydeki evimiz merdivenliydi . 2 kattan aşağı halat sarkıttım, eve girip çıkarken asla kapıları kullanmadım.

Evden aşağı sarkıttığım halatla eve tırmanıp camdan eve girdim , yine aynı halata asılarak aynı şekilde aşağı indim.
Hatta fındık mevsiminde çuvallara doldurulan fındığı kimseye taşıtmaz ,antreman yapayım diye fındık çuvallarını bahçeden sırtıma vurup, harmana kadar ben taşırdım.Ben böyle şampiyon oldum. Yokluklar içinde.
Bir kondisyon merkezimiz olsa, kuvvet merkezimiz olsa bunlara gerek kalmazdı. O zaman halata çuvala gerek kalmazdı,modern kondisyon merkezlerinde çalışırdık. Avrupa'nın her tarafında şu anda var bu merkezlerden. 28 tanede Türkiye'de yapıldı ama Trabzon'da o merkezlerden yok.
2009 yılındayız ama hala, Mustafa hocanın örgencileri Ali Kara, İlker Genel ve ben, hala çuvalla şınav çekiyor ve çuvala kum doldurup bu torbalarla ağırlık kaldırıyoruz
Şuan yine halatla mı inip çıkıyorsunuz diye sorarsan hayır .Çünkü şuan apartman olduğu için halat yetmiyor çıkamıyorum.
KAMUOYU BAŞARINIZIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ALGILAYABİLDİ Mİ?
Trabzon tarihinde böyle bir şampiyonluk yok.Olay henüz yeni olduğu için başarının büyüklüğü sanırım hala anlaşılmadı. Hocam Mustafa Şahin ile beraber güreşe başladığımız zaman ki hedefimiz dünya şampiyonluğuydu . Trabzon tarihine yazılmış oldu. Şuan şokta değilim, sanırım daha henüz başarının büyüklüğünün bilincine varamadık belki de. Bunu kamuoyu da tam olarak bilincine varmadı Biz hocamla beraber nerede olduğumuzu biliyoruz.
7 DÜNYA ŞAMPİYONUNDAN BİRİYİM
Dünya şampiyonasında her önüne gelene madalya vermiyorlar. Güreş müsabakaları Serbest ve grekoromen olmak üzere iki stilde yapılıyor. serbest sitil de ,7 Grekoromen sitilde de 7 olmak üzere toplam 14 madalya veriliyor.Dünyada yüz binlerce grekoromen stilde güreşçi var.Ben kendi kilosunda dünyanın en iyisiyim. Benim sırtımı kimse mindere yatıramadı. Grekoromen stilde 74 kiloda Dünyanın en büyüğü benim.
Türkiye Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne bu stilde Türkiye toplam 14 madalya aldı .Türkiye'nin bu stilde dünya şampiyonu 15. güreşçisi benim.
Şuan da yaşayan dünya şampiyonu olarak yaşayan 8 kişiyiz . Bunları halkımız öğrendikten sonra bu dünya şampiyonlarının ne kadar değerli olduğunu Trabzon için ne kadar önem taşıdığını tanıtım açısından ne kadar önem taşıdığını daha iyi anlar diye düşünüyorum.
Selçuk Çebi, röportajının 2 . bölümü yarın (Cuma) devam edecek.


Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1610
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 15.10.2009 10:51
inşallah basarilarinin devamı gelir