Ceviz, damar koruyucu, ishal kesici, cilt temizleyici gibi özellikleriyle fonksiyonel gıda maddelerinin başında geliyor.


Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Aycan Yiğit, fonksiyonel gıdaların, temel besin gereksinimini karşılamanın yanı sıra vücutta özel fizyolojik etki sağlayan, hastalıklardan korunma ve tedavide etkinlik gösteren gıdalar olarak tanımlandıklarını söyledi.

Cevizin insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalar yürüten Yiğit, etkili bir kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin yeşil kabuğu ve yapraklarının, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını vurguladı.

Yaprak ve yeşil kabuğun yararı

Yiğit, bilimsel çalışmalar sonucunda ceviz yaprağı ve yeşil kabuğunun birçok yararının belirlendiğini de anlattı:

''Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelliyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir.

Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller.

Son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını vebu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu göstermektedir.''

Yiğit, sert kabuklu meyvelerde yer alan çoklu doymamış yağ asitlerinin kalp-damar hastalıklarında önleyici rol oynadığının bilimsel çalışmalarla belirlendiğini de açıkladı.

'Omega 3' ve 'Omega 6'

Cevizi diğer sert kabuklu meyveler arasından öne çıkaran özelliklerin, 'Omega 3' ve 'Omega 6' gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içermesi olduğunu da hatırlayan Yiğit, 'Omega 3' ve 'Omega 6'nın, esansiyel yağ asitleri olduğunu anlattı:

''Bu asitlerin, vücut tarafından sentezlenmemesi nedeniyle gıdalarla alınması zorunludur. Sahip olduğu bu özellik, cevizin tüketimini vazgeçilmez kılmıştır.

Ceviz, diğer sert kabuklu meyvelerle kıyaslandığında en yüksek Omega 3 yağ asidi miktarına sahiptir.''

Cevizin yüksek miktarda 'Tokoferol' içerdiğini de belirten Yiğit, ''son yapılan çalışmalar bu maddenin prostat kanseri riskini azalttığını da ortaya koymuştur'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1317
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 01:54
teşekkür ederim lemyezel.
casper Tarih: 11.12.2005 22:05
bilgileriniçin teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 17:11
paylaşımların için teşekkürler ellerinize yüreğinize sağlık dervish usta
akilles Tarih: 16.10.2005 19:19
Tek kelimeyle şifa kaynağıymış.Bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum.
kurtjara Tarih: 16.10.2005 12:42
Ellerine sağlık kardeşim ben çok severim cevizi teşekkürler
PALADAYI Tarih: 16.10.2005 02:09
ALLAH razı olsun dervish gardaşim ellerine sağlık