Ramazan ayında özellikle mide rahatsızlıklarında artış görülüyor.İftarda çok yemek yemek, sahurda yemeğin ardından yatmak reflü hastalarının şikayetlerini çoğaltıyor.

Oruç tutarken mide sağlığını korumak isteyenlerin ağır hamur tatlılarından, çay- kahve tüketiminden ve yağlı gıdalardan uzak durmaları da öneriliyor.

Ramazan ayında oruç tutanların çoğunda mide yanması, gaz, ekşime, kabızlık gibi şikayetlerin artığına dikkat çeken Memorial Hastanesi Gastroentereloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Feryal İlkova, mide hastalarının oruç tutarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı:

"Oruç tutarken sağlıklı olmak için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekiyor. Bu dönemde özellikle lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alınmak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek Ramazan sofralarının vazgeçilmez kuralı olmalı.

Hafif bir iftar, akşam yemeği ve sonrada hafif bir sahur yapılmalı. İftar yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken sindirimi zor, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan kaçınmak olmalı."

Reflü hastaları sahuru atlamamalı

Reflü hastalığı sağlıksız ve dengesiz beslenilen zamanlarda artıyor. Reflü hastalarının oruç tutmalarının sakıncalı olabileceğini belirten Doç.Dr. Feryal İlkova, reflü hastalarının oruç tutacaklarsa sahura mutlaka kalkmaları gerektiğini açıkladı:

"Reflü hastası oruç tutmak istiyorsa sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda da hemen yemek yeyip yatmamalı, yatma saatinden en az bir saat önce yemeğini bitirmiş olmalı.

Ayrıca iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı gıdalardan kaçınılmalı. Eğer pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve kişiyi rahatsız ediyorsa pide yenmemeli.

Ayrıca mide hastalığı olanların, ağrı kesicileri bu dönemde bilinçsizce tüketmemeleri gerekiyor. Ağır şerbetli hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ya da az şekerli kompostolar tercih edilmeli.

Ülser ve gastriti olanlar ise doktor kontrolünde ilaç takviyesi ile sağlıklı bir beslenme programı izleyerek oruç tutabilirler."

Mide şikayetleri hangi boyutta ise oruç tutulmamalı?

Hafif mide şikayetleri olanların alınacak önlemler ile oruç tutabileceklerini belirten Doç. Dr. Feryal İlkova ağır mide rahatsızlıkları olanları uyardı:

"Hastanın, ciddi reflü şikayeti varsa, mide ya da bağırsakların ağır iltihabi bir hastalığı söz konusu ise, aktif ülser hastalığı varsa ya da karaciğerle ilgili önemli bir hastalığı bulunuyorsa oruç tutmaktan kaçınılmalıdır."

Sigaraya dikkat!

Sigara içmenin de 'irritabl' bağırsak sendromu olan kişilerde ciddi sorunlara yol açtığını belirten Doç.Dr.İlkova, "sigara mideye de ciddi zarar veriyor. Özellikle reflü hastalığı olanlar sigaradan uzak durmalılar. İftarın sigarayla açılması ise insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük olacaktır" dedi.

Mide sorunları olanlara özel iftar ve sahur mönüsü:

İftar:
Bir-iki küçük hurma
Bir kase çorba
Bir-iki dilim kepekli ekmek
Bir parça yağsız peynir, zeytin

15 - 20 dakika sonra:
Bir porsiyon beyaz et (tavuk, hindi ya da balık)
Ekmek yerine az miktarda kepekli pirinçten yapılmış pilav ya da makarna
Zeytinyağlı sebze yemeği
Yoğurt
Salata

İki-üç saat sonra:
Bir porsiyon meyve

Sahur:
Bir tabak zeytinyağlı sebze
Bir-iki dilim kepekli ekmek
Sütlü tatlı ya da az şekerli komposto
Meyve
Bol miktarda su

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 578
favori
like
share
masarac Tarih: 24.12.2005 15:35
Bunlara kim uyar.Herkes kafasının doğrultusunda takılıyor.Sonrasıda kötü oluyor.
Paylaşım için teşekkürler
akilles Tarih: 16.10.2005 19:17
Oruç tutmak ibadetin yanı sıra insan sağlığı için önemli bişeydir.Vücudu 11 aylık tempo ve yorgunluktan atlatıp rahata kavuşturmaktır.Ama biz akşama kadar aç kalıp akşam bir seferde acısını çıkarmayı çok iyi biliyoruz.Bu söylenenlere çok önem vermeliyiz.Ellerine sağlık abi
kurtjara Tarih: 16.10.2005 12:46
Valla bende hiç dikkat etmiyorum iftar da özelikle, ellerine sağlık kardeşim
PALADAYI Tarih: 16.10.2005 02:03
Dervish gardaşım çok haklısın ama buna nedense hiçbirimiz dikkat etmiyoruz neden böyleyiz bilimiyorum? bize bişi olmaz zihniyeti varya bizde :20: