“Hangi Suçundan Dolayı Öldürüldüğü Sorulduğu Zaman”

Diyarbakırlı küçük Ceylan’ın haberlerini okuduğum zaman Tekvir–9. ayet geldi aklıma ve korktum. Her daim eskimez ve pörsümez yeni olan kitabımız Kuran-ı Kerim her çocuk ölümünde yeniden sesleniyor çağımıza.
Allah c.c. Ceylan’a; “hangi suçundan dolayı öldürdüler seni” dediğinde bu işin sorumluları ne cevap verecek dersiniz? Kimdir bu işin sorumluları, bu ayetin muhatapları?
Masumca hayvanlarını otlatan bir kız çocuğunu düşmandan ayıramayan güya eğitim görmüş askerdir bu ayetin muhatabı…

Başta Genel Kurmay olmak üzere zan altında kalan bütün Silahlı Kuvvetlerdir bu ayetin muhatabı…

“Dicle kenarındaki bir kurt kapsa koyunu Allah sorar Ömer’den onu” diyordu Hz. Ömer b. Abdülaziz, Siz ey en baştaki yöneticilerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız! Dicle kenarında bir koyun değil, bir Ceylan parçalandı siz kendinizi sorumlu hissetmiyor musunuz? Yoksa bu olayın sorumlularını sorguya çekecek güçte değil misiniz?

Olay yerine gitmeye bile tenezzül etmeyen yıllarca eğitim almış, o göreve gelmiş, o görevden aldığı maaşla geçinen savcıdır bu ayetin muhatabı…

Gözleriyle görüp şahit olan o bölgenin imamı, muhtarı, doktoru, polisi, valisidir bu ayetin muhatabı…

Güçlüye boyun eğen, haksızlık karşısında susan, sessiz kalan bölge halkıdır bu ayetin muhatabı…

İşine geldiği zaman şiddeti, vahşeti günlerce halkın gözüne sokan, işine gelmeyen haberi sümen altı eden medyadır bu ayetin muhatabı…

Yerli yersiz demeden vara yoğa konuşan, bağıracağım diye hançerelerini yırtan, yıllardır ana muhalefette debelenen, değerli ses tellerini bu konu için kullanmayan Sayın Baykal ve Sayın Bahçelidir bu ayetin muhatabı…

Duyunca duymamazlıktan gelen, görünce görmemezlikten gelen, Müslümanlığa yakışmayacak tepkisizliği alışkanlık edinen, vicdanını susturmuş olan bizler de bu ayetin muhataplarıyız.
Yıllardır PKK’nın öldürdüğü çocuklara da aynı soru sorulacak.
Dünyanın her yerinde çeşitli sebeplerle ölen çocuklara da “hangi suçlarından dolayı öldürüldüğü” sorulacak. Bu çağda yaşıyorsak eğer kesinlikle bu çocuklardan bizler yani bütün dünya yetişkinleri sorumludurlar.
Asr-ı Saadette; “diri diri gömülen kıza hangi suçundan dolayı öldürüldüğü sorulduğu zaman” ayeti nazil olduğunda bir yiğit sahabe kılıcını çekip “ben ve kılıcım artık bu sözün arkasındayım” demişti.

Bu gün de bu sözün arkasında olanlar beri gelsin…

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 462
favori
like
share