BMW iki yeni konsept - BMWHem 200 km/s’nin üzerine çıkabilen, hem de 100 km başına 2 litreden az yakıt tüketen bir otomobilden bahsetme fırsatını nadiren yakalayabiliyoruz. BMW, Münih’teki müzesinde işte bu özelliğe sahip bir konsept aracı duyurdu. Görünmez bombardıman uçağına benzer açıları olan BMW Simple konsepti, yalnızca 110 santimetre genişliğinde üç tekerlekli bir otomobil. Konsept ile, otomobilin koruyucu nitelikleri ve motosikletin hız-manevra kabiliyetinin birleştirilmesi amaçlanmış.

“Simple” ismi “Sustainabable and Innovative Mobility Product for Low Energy consumption” (düşük enerji tüketimi için sürdürülebilir ve yenilikçi bir hareketlilik ürünü) ifadesinin baş harflerinden oluşuyor. Araç hem hafif, hem de aerodinamik olduğu için son derece verimli. 450 kilogramlık araç 100 km’de 50 gram CO2 üretiyor.
Şehirlerdeki trafik sıkışıklıklarına bir çözüm olarak yapılan otomobil Mini Cooper’dan daha kısa bir uzunluğa sahip. Buna rağmen makul bir konfor ve kafa boşluğu sağlamak için yükseklik BMW 5 serisi ile yaklaşık aynı düzeyde tutulmuş.

Virajlara girerken otomobilin bir tarafını kaldıran otomatik bir "eğilme teknolojisi" performansa katkı sağlıyor. Aracın hidrolik sistemi yavaş giderken, ya da sürücü kaydırma girişiminde bulunursa dengenin korunmasını sağlıyor. Hatırı sayılır azami hıza rağmen, hızlanma çoğu motosiklette olduğundan daha yavaş. 48 bg’lik bir motor kullanan BMW Simple 0’dan 100 km/s’ye yaklaşık 10 saniyede çıkıyor.

Aynı zamanda ilk olarak 2006’da görülen BMW Clever Konsepti, ya da tam adıyla “Compact Low Emission Vehicle for Urban Transport” (Şehir Ulaşımı için Kompakt Düşük Emisyonlu Araç) da tanıtıldı. Bu yedi yıllık proje yalnızca 3 metre uzunluğa, 1 metre genişliğe ve 1.4 metre yüksekliğe sahip ve ağırlı da 400 kg’den az. Araç alüminyum boru şase aksamının içinde iki kişilik yere sahip.


230 cc CNG motora sahip Clever 60 km/s’ye yaklaşık yedi saniyede çıkabiliyor. Azami hızı 100 km/s, menzili de 200 km/s. Sıkıştırılmış doğal gazın düşük fiyatı iki kişi bindiği zaman 100 km başına maliyetin yaklaşık 1 Avro olmasını sağlıyor.Clever Formula 1’den esinlenmiş bir çarpışma emme sistemi kullandığı için şaşırtıcı derecede güvenli. Özel hava yastıklarının ve emniyet kemerlerinin olması bu otomobilin 56 km/s ile gerçekleşen Euro NCAP'in "kafa kafaya" çarpma testinden iyi bir puan ile geçmesini sağlayabilir.

Her iki otomobil de şu anda BMW’nin Münih’teki müzesinde sergileniyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 332
favori
like
share