Ezan ve namaz İslam'ın şiarı, alamet-i farikasıdır.Ancak ve ancak İslam'ın evrensel dili olan arapça olarak okunur. Düşünün ki, dünyanın her yerinde ezan 'Allahu Ekber' diye okunur, namaz Kur'an-ı Kerim diliyle Arapça olarak kılınır. Bir müslüman, dünyanın neresine giderse gitsin ezanı, bu 'dost çağrı'yı duyduğu zaman hiç yabancılık çekmez, camiye koşar, ibadetini yapar. Her millet ezan ve namazda okunankendi diliyle okumuş olsa, İslam birliği bozulur, hac ibadeti esnasında bile birlik sağlanmaz.
Kendi ülkeisnde 'Allahu Ekber' diye okunan ezana alışık olan bir müslüman; ezan, Türkiye'de 'Tanrı uludur', İran'da 'Huda buzurk', İngiltere'de 'God is great've 'Çin'de (bilemiyorum mesela) 'Şing şang şung' şeklinde okunduğu zaman bunun ezan olduğunu anlamayacak ve yabancılık duyacaktır.

Ezan Türkçe Okunmaz

Ezan 'Türkçe okunduğu için' camiye gidenlerin sayısı artmaz. Geçmişte (1932-1950) 18 YIL 'Türkçe ezan'okundu, namaz kılanların sayısı artmadı, azaldı. Ezanın 'Tanrı ılıdır, tanrı uludur' şeklinde okunmasına merhum üstadın tepkisi şöyle olmuştu:'Allah adamı böyle ulutur.' Şair İsmet Özel de 'Bin yılın yabancısı bir ses değdi minarelere' derken aynı olaya işaret ediyor.
Prof. Dr. Muhammed Hamidullah, İatanbul Üniversitesi'nde 'Türkçe namaz' knousunda ısrar eden ve bir türlü ikna olmayan talebesine: 'Eğer düzenli olarak Türkçe namaz kılacağına seöz verirsen, sana fetva vereceğim, söz mü? ' dey,nce cevap verememiş ve bir daha ortalıkta görülmemiş.


Takvim yaprağından alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2497
favori
like
share
alp-perss Tarih: 19.10.2009 21:56
ezan arapça ama namaz arapça değildir.