Live XP HazırLama - USB Live XP HazırLama - Live XP USBSiz de başınıza kötü sürprizler gelmeden elinizdeki USB belleğinize boot edebilen (sistemi tek başına açabilen) bir XP kurun!

Neden gerekli:
* Windows çöktü, dosyalarınızı kurtarmak istiyorsanız
* Başkasının şifreli bilgisayarından veri almak istiyorsanız
* Sürekli kullandığınız bazı programları gittiğiniz her bilgisayara kurmak istemiyorsanız
* Internet üzerinden yaptığınız işlemlerde askanızda iz bırakmak istemiyorsanız
Size de usb'den boot edebilen bir Windows XP gerekli!

Nasıl kullanılır:
Aşağıda anlatacağım gerekli işlemleri yaptıktan sonra USB'den boot destekli(şimdilerde hemen hepsi destekliyor) herhangi bir bilgisayara usb diskinizi takıp bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer anakart destekliyorsa açılışta F8 veya ESC gibi tuşlarla hangi aygıttan boot edeceğini seçebileceğini söyler. O tuşa basıp boot aygıtı olarak USB diskinizi seçin. Yok desteklemiyorsa BIOS'a girip (genelde del veya F2 tuşu) "boot sequence" veya "boot order" kısmında USB diskinizi en üste alın. sistem açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. go yazan yerden istediğiniz programı çalıştırabilirsiniz. ntfs disklerin üzerinde okuma yazma yapabilir, yedek alabilirsiniz (türkçe karakter sorunu yok).


Nasıl yapılır:
1. Şurdaki dosyayı (60 MByte) indirip bir dizine açın
2. PeToUsb.exe dosyasını çalıştırın.

* Destination Drive kısmında USB diskinizin seçili olduğuna emin olun!
* Usb Removable seçin
* Enable Disk Format Seçin
* Quick Format seçin
* Source Path To Build BartPE/WinPE Files kısmı için dosyayı açtığınız dizinde bulunan INSTALLDIR'ı seçin
* Start'a basın
Artık elinizdeki USB diskiniz boot özelliği kazanmış bulunuyor. Ancak boot işlemlerinin devam etmesi ve windows'un çalışması için gerekli dosyaları da yüklemek gerekiyor. 3. adımda da bunları yapıyoruz.

3. LiveXP.bat dosyasını çalıştırın, gelen menüden

* 1 yazıp INSTALLDIR'ın yolunu tam olarak girin (Ör: d:\bootableLiveXp\INSTALLDIR)
* 2 yazıp flash diskiniz sürücü adresini girin (Ör: E:)
* 3 yazıp dosyaların kopyalanmasını bekleyin
* 5 yazıp çıkış yapın.

Tebrikler! Taşınabilir Windows XP'niz hazır.
(Ben denedim, bendeki kingston 2GB bellekte ilk seferde çalıştı).

not 1: aynı işi cd ile de yapabilirsiniz. şurdaki cd kalıp dosyasını indirip doğrudan cd'ye yazın. aynı işi görecektir.

not 2: hiren's boot cd ve benzeri programlar dos'tan açıldığı için ntfs sürücülerini görüp okuma yazma yapabilse bile türkçe karakter sorunu çıkarmaktadır.

not 3: bağlantısı verilen dosyaların indirilmesi ve kullanılması tamamen yasaldır. zira windows lisansı windowsun kurulması durumunda geçerlidir. bu durumda kurulan bir windows olmadığı için bir problem de yoktur.

not 4: nette çok aradım, indirdiğim hiçbir dosya tek başına çözüm olmadı. dosyaları kombine ederek bu hale getirdim.

not 5: usb'den boot için usb diskinizin fat dosya sistemi ile formatlanması gerekir, daha önceki bildirilere istinaden ntfs'ye dönüştürdüyseniz çalışmaz! bu işlemlerden önce fat dosya sistemine göre formatlamanız gerekir.
aLıntı...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4956
favori
like
share
Atashktn Tarih: 07.09.2010 11:02
live usb-de ses ve video driverler calisacaklarmi?
FreddyKrueger Tarih: 18.05.2010 09:24
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=Acemi_Penguen;4211100](ç)alıntı olduğu nasıl da belli. madem bu şekilde alıyosunuz, bari işe yarayıp yaramadığını deneyin bi zahmet.. capo_one16 nın da belirttiği gibi, 3 seçilmeyecek. bari bundan sonra geleceklere yardımımız olsun..

flash belleğinize verileri kopyalama işleminde 1. ve 2. adımları yaptıktan sonra 3. adımda 3 ü seçmeniz sadece sürücü listeleme işlemine yarar. o adımı atlayın. 5. seçenek olan dosyaları kopyalama seçeneğini seçiyorsunuz ve 1. seçenek ile tüm dosyaları kopyala komutunu vermiş oluyorsunuz. dosyaları kopyalama işlemi bitince çıkış ile kapatın. olur da çalışmazsa dönüş yapın, çözüm ararız..

Her EkLediqimi Denemem Mümkün DeqiL... YaLnızCa Netteki KaynakLara Bakarım, Ara$tırma Yaparım... Ona Göre de EkLerim... Eqer Konuyu aLdıqım Kaynakta oLmuyor DeniLSeydi Zaten Buraya Aktarmazdım... YapanLar oLmu$ Ki EkLemi$im... Çamur Atarken Dikkat Edin
Acemi_Penguen Tarih: 18.05.2010 09:11
(ç)alıntı olduğu nasıl da belli. madem bu şekilde alıyosunuz, bari işe yarayıp yaramadığını deneyin bi zahmet.. capo_one16 nın da belirttiği gibi, 3 seçilmeyecek. bari bundan sonra geleceklere yardımımız olsun..

flash belleğinize verileri kopyalama işleminde 1. ve 2. adımları yaptıktan sonra 3. adımda 3 ü seçmeniz sadece sürücü listeleme işlemine yarar. o adımı atlayın. 5. seçenek olan dosyaları kopyalama seçeneğini seçiyorsunuz ve 1. seçenek ile tüm dosyaları kopyala komutunu vermiş oluyorsunuz. dosyaları kopyalama işlemi bitince çıkış ile kapatın. olur da çalışmazsa dönüş yapın, çözüm ararız..
musafarmi Tarih: 20.12.2009 17:43
Çalıştıran varmı ben yapamıyorum 256 mb flash aldım sırf yaparım diye ama nafile
centilmen43 Tarih: 05.12.2009 13:56
tşkler
capo_one16 Tarih: 28.11.2009 08:54
Ya Hu ! , n diim, çalışırsa gerçekten mükemmel olur, Allah Razı Olsun emeğin için sağolasın...

3 değil de 5 e tıklayıp 1 e tıklamak gerekli
Swoot Tarih: 11.11.2009 12:19
çok teşekkürler.