Yürüyemeyen Çocuk - Mehmet Melih Uslu

Onun en büyük zevki, kusuru olan çocuklarla dalga geçmekti. Onların hatalarını bulup insanların içinde söyler ve küçük duruma düşürürdü. Bir gün yolda giderken sakat olan bir arkadaşıyla karşılaştı. Hemen “sakat çocuk sakat çocuk” diye onunla dalga geçti ve onu küçümseyerek, güldü.

Bu çocuk birkaç hafta sonra ailesiyle tatile gitti. Çok neşeli bir yolculuk yapmaya başladı, en mutlu günüydü onun. Birden şiddetli bir fırtınayla dolu yağmaya başladı
, babası hızlı araba kullanıyordu. Birden bir telefon çaldı. Babası arabayı kullanırken telefona cevap verdi. Karşıdan bir kamyon geliyordu. Babası panikledi ve kamyona büyük bir gürültüyle çarptı. Kamyon sahibi hemen durdu ve onların yanına geldi. Ahmet hıçkırıklarla ağlıyordu. Annesi ve babası ağır yaralıydı. Kamyon sahibi onları hemen hastaneye götürdü.
Hastanede yoğun bakıma alındılar. Kazayı duyan tüm akrabaları hastaneye geldiler. Her doktor çıkışında ona sorular soruyorlardı. Doktorun en son çıkışında, doktora yine sorduklarında doktor:
– Üzgünüm Ahmet’in annesini kaybettik
Deyince herkes ağlamaya başladı. Babasının durumu iyiydi. Babası doktora:
– Doktor bey! Oğlum nasıl? Ahmet’im nasıl?
– Ahmet maalesef sakat kaldı. Geçmiş olsun.
Babası üzüntüyle doktorun yakasına sarıldı. “Oğlumu iyileştirin” diye bağırdı.
Doktor:
– Elimizden geleni yapacağız. Sakin olun beyefendi.
Babası olduğu yere yıkıldı. Ahmet annesinin öldüğünden habersiz yoğun bakımda yatıyordu. Bir ay sonra Ahmet hastaneden çıktı. Babasına annem nerde niçin hiç yanıma gelmedi, deyince, babası artık gizleyemeyeceğini anladı. Ona oğlum anneni cennete gönderdik. Artık burada yanımızda olmayacak dedi. Ahmet ağlamaya başladı. Çok üzüldü. Babası ona sakat arabası aldı. Artık parkalara gitmeye utanıyordu. Çünkü o arkadaşlarıyla hep dalga geçmişti. Parkta babası onu gezdirirken bir çocuk geldi. Ona yürüyemeyen “sakat çocuk, yürüyemeyen sakat çocuk” diye bağırmaya başladı.
Ahmet çok ağladı ve daha önce sakat çocuklarla dalga geçmesinin çok kötü bir alışkanlık olduğunu anladı. O günden sonra bir daha insanların durumuyla dalga geçmedi.

Mehmet Melih USLU

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 763
favori
like
share