Asit Erozyonu - Asit Erozyonu Nedir - Asit Erozyonu Hakkında

Asit erozyonu çocukların da diş sağlığını tehdit ediyor...

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlayan asit erozyonu, çocukların diş sağlığını tehdit ediyor.

Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak artan asit miktarı, diş minesinin yumuşamasına ve aşınmaya daha meyilli hale gelmesine yol açarak geri döndürülemeyen hasarlar oluşturabiliyor.


Asit erozyonu son yıllarda sıklığı artan ve giderek büyüyen bir ağız bakım problemi. Asit erozyonunun en önemli nedenleri arasında günümüzün yaşam biçimi geliyor. Özellikle çocukların hassas dişleri, asit erozyonuna maruz kaldıkça, diş çürüğü kadar ciddi problemlerle karşılaşılabiliyor.
Asit erozyonunun ilk belirtileri arasında diş hassasiyeti durumu olarak da bilinen, sıcak soğuk içecek ve yiyecek tüketirken diş ağrısının hissedilmesi sayılabilir. Asit diş minesini aşındırmaya başlayınca dişlerin yüzeyi yuvarlanmış, parlak, cilalı ve hafifçe sararmış bir görünüme bürünüyor. Sonraki aşamalarda, dişlerde sarı lekeler, şeffaflık, aşırı hassasiyet, diş uçlarında çatlaklar ve diş yüzeyinde de küçük çukurlar görülebilir.

Asit erozyonuna sadece asitli içecekler sebep olmaz. Asit erozyonu, gelişim sürecindeki çocuklar için ciddi bir tehdit. Ancak asit erozyonuna, sadece asitli yiyecek ve içecekler sebep olmuyor. Sağlık deposu olan portakal, greyfurt gibi birçok meyve, meyve suyu, sirke, gazlı içeceklerde bulunan yüksek orandaki asit, diş minesi yüzeyinin yumuşamasına ve zamanla da diş minesinin aşınmasına sebep oluyor.

Çocuğunuzu asit erozyonundan korumak için;

Asit erozyonunun etkilerinden korunmak için pek çok pratik yöntem var. Çocuğunuz bu yöntemleri alışkanlık haline getirdikçe asit erozyonundan korunması da mümkün olabilir.

• Çocuğunuzun gazlı içecekleri pipetle içmesini sağlayın.
• Çocuğunuzun gazlı içecekleri köpüklerini yok etmek için ağzında tutmasını ya da çalkalamasını engelleyin.
• Çocuğunuzun meyveleri uzun süreyle emmesini ya da çiğnemesini önleyin.
• Çocuğunuza, asitli yiyecek ya da içecek tükettikten hemen sonra peynir gibi nötralize edici yiyecekler verin.
• Çocuğunuzun diş fırçalama yöntemini değiştirin. Dişlerini yavaşça, derinlemesine fırçalamasını öğretin. Yumuşak bir diş fırçası ve az aşındırıcı bir diş macunu kullandırın.
• Asitli yiyecek ve içeçek tüketmeden en az 1 saat önce veya tükettikten en az 1 saat sonra dişlerini fırçalamasını sağlayın.
• Diş hekimlerinizin tavsiyelerine uyun ve düzenli olarak kontrole gidin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share