çocuk estetikleri - kulak şekil bozukluğu - kulak estetiği - çocuklarda kulak estetiği
Çocukların estetiğinde birinci derecede önemli kaygı doğuştan gelen kulak şekil bozukluklarının giderilmesidir.

Yetişkinler, estetik operasyonları bilinçli olarak güzelleşmek adına yaptırıyorlar. Ancak çocuklar, okulda yaşadıkları rahatsızlıkların giderilmesi ya da ileride yaşayabilecekleri sorunların önlenmesi amacıyla, anne-babalarının isteği ve kararıyla kulak estetik operasyonu geçirebiliyorlar.

Çocuklarda estetik gerektiren kulak şekil bozuklukları

Kepçe kulak sorunları, çocuklara yapılan estetik işlemlerin başında yer alıyor. Çünkü büyük kulaklar, okul öncesi ve okul döneminde çocuğun arkadaşlarının onunla alay etmelerine yol açan bir sorun olarak ortaya çıkabiliyor. Esasen kulakların oluşumu 5 yaşında tamamlandığından, bu yaştan itibaren rahatlıkla, çocukların sağlığını riske atmadan estetik işlem yapılabiliyor. Kepçe kulak ameliyatı küçük çocuklarda genel anestezi ile oluyor. Gençlerde ise lokal anestezi ile yapılabiliyor. Ameliyat sonrası, sargıların 5-7 gün kadar kalması gerekiyor. Operasyon sonrası ağn olabiliyor, ama ağn kesici kullanılarak sorun çözümleniyor.

Kepçe kulak cerrahisi

Kepçe kulak cerrahisinde, her iki kulaktaki deformitenin derecesine göre işlem yapılıyor. Genellikle iki kulakta farklı deformiteler oluyor. Her iki kulak birden ameliyat edildiğinde, operasyon yaklaşık iki saat sürüyor. Ameliyat öncesinde kulağın kafa ile olan açısının genişliği ölçülüyor.

Ameliyat sırasında, kulaktaki kıkırdağın fazlası alınıyor. Ve kulak, kıkırdak zarının şekillendirilmesi ile yeniden yapılandırılıyor. Kulak kıvrımlarının yeteri kadar oluşmaması halinde ise ameliyat sırasında bu kıvrımların yeniden oluşturulması sağlanııyor, fazla kıkırdaklar alınıyor.

Bazen de kıkırdak eksikliği söz konusu olabilir. Bu durumda kulak boyutları birbirine eşit hale getiriliyor. Ameliyat sırasında şekillendirme ise özel dikiş yöntemleriyle ve kıkırdağa şekil vererek içerden yapılıyor. Kulak arkasında bir iz oluşuyor. Ancak bu çok önemli ve büyük bir iz değil, zamanla iyileşiyor. Eğer ameliyatta kulaktaki açıklık normal boyutlara getirilmişse, 5 yaşında büyüme tamamlandığından çocuğun yaş almasıyla birlikte yeniden kepçe kulak sorunu oluşmuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1613
favori
like
share