Kış aylarında öpüşmekten vazgeçin!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, domuz gribinden korunmak için bu kış ülkemize özgü kötü bir alışkanlık olan öpüşme ve tokalaşma alışkanlığından vazgeçmeliyiz'' diye konuştu.ANKARA - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, mevsimsel grip aşısının H1N1 virüsüne karşı koruyucu olmamakla birlikte aşının etkinliğini artırarak daha faydalı olmasını sağladığını belirterek, ''Arka arkaya 2 aşı yapılması, bağışıklık sisteminin bu antijenlere karşı daha güçlü cevap vermesini yani daha güçlü bağışıklık oluşmasını sağlayacaktır'' dedi. Balık, havaların soğumaya başlaması ve okulların açılmasıyla birlikte bir grip salgını beklendiğini bildirdi.
Kuzey yarımkürede, dolayısıyla Türkiye'de bir domuz gribi salgını yaşanmasından da endişe edildiğini ifade eden Balık, hem mevsimsel gribe hem de domuz gribine yakalanan kişilerin kalabalığa çıkmamaları ve 3-4 gün evde dinlenmelerinin yerinde olacağını söyledi.

Grip virüsünün öpüşme ve tokalaşma yoluyla çok kolay bulaşabildiğine dikkati çeken Balık, ''Hem mevsimsel gripten hem de domuz gribinden korunmak için bu kış ülkemize özgü kötü bir alışkanlık olan öpüşme ve tokalaşma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Ellerin bol sabunlu suyla yıkanması da önemli bir korunma yoludur'' diye konuştu.
Mevsimsel gripten aşıyla korunmanın mümkün olduğunu, bunun eylül ayı başından başlayıp kasım ayı sonuna kadar yaptırılabileceğini kaydeden Balık, bu aşıyı özellikle 60 yaşın üstündekilerle şeker, kalp ve tansiyon gibi kronik hastalığı olanların yaptırmasında fayda olduğunu vurguladı.
H1N1 virüsüne karşı geliştirilen aşının Sağlık Bakanlığınca bu ayın 3. haftasından itibaren Türkiye'ye getirileceğini ve belirlenen risk gruplarının domuz gribine karşı aşılanacağını hatırlatan Balık, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Mevsimsel grip aşısı H1N1 virüsüne karşı koruyucu olmamakla birlikte aşının etkinliğini artırarak daha faydalı olmasını sağlıyor. Çünkü her 2 aşının içinde de birbirine benzerlik gösteren antijenler (virüs parçacıkları, immün uyarıcılar) var. Arka arkaya 2 aşı yapılması, bağışıklık sisteminin bu antijenlere karşı daha güçlü cevap vermesini yani daha güçlü bağışıklık oluşmasını sağlayacaktır.''
Balık, aşı firmalarının H1N1 aşısını kısıtlı sayıda üretmesi ve ülke bazında anlaşmalar yapılması nedeniyle domuz gribi aşısının piyasada satılmayacağını belirtti.
''GEREKSİZ ANTİVİRAL KULLANILMAMALI''
Gripten korunmada aşı etkili bir yol olmakla birlikte, bu hastalığa yakalananların dikkat etmesi gereken hususlar bulunduğuna işaret eden Balık, ''Grip ve soğuk algınlığında kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır.
Antiviraller de hekime danışılmadan alınmamalıdır. Çünkü antiviraller ilk 24 saat içinde etkilidir. Hele 48 saatten sonra kesinlikle antiviral kullanılmamalıdır'' uyarısını dile getirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 27.10.2009 11:45
önemli değilll canımm
HaNıM aGa Tarih: 27.10.2009 01:24
teşekkürler canım..
Nerissa-Su Tarih: 22.10.2009 17:44
öp tabi canım öp ama dikkat et tabi
CheLeKeSh53 Tarih: 22.10.2009 17:43
herşeyin başı sağlık boşuna demiyorlar
KaRaKıZ Tarih: 22.10.2009 14:14
bende öpmüorum kimseyi bi ewe gidince annem i öpüyorum :5:
ömr-ü diyar Tarih: 22.10.2009 14:09
ewtt
Nerissa-Su Tarih: 22.10.2009 13:44
önemli değil canım ama ayrılık da olsa sağlık önemli
ömr-ü diyar Tarih: 22.10.2009 13:23
saglık b,u sakaya gelmez o yusden bu uyarıları dıkkate alalım
saol paylasm için