Uzun zaman olmuştu Pierre Loti’ye gitmeyeli. Pierre Loti’de, ince belli çay bardağında çay içmeyeli. Sevdamızı tazelemeyeli.
Önce Eyüp Sultan’a uğrayıp, dualarımızı ederdik. Sonra tazecik çıtır çıtır birer simit alır, gücümüz, dermanımız kalmayana kadar, mezarlar arasındaki uzun dar Arnavut kaldırımlı yoldan geçerken, bu dünyadan göçmüş olan fanilere dualar ederdik yol boyunca.
Yorulurduk. Ama, aşkımızdı bizi Pierre Loti kahvesine çıkaran. Bir kedi, bazen de, bir köpek çıkardı karşımıza. Ağaçların dallarında ötüşen kuşların, şakırdamalarını dinlerdik. Yaşamla ölümün kıyısında.
İstanbul’da Altın Boynuz’da denilen Haliç’i seyretmek yaşanılası, ömre bedel bir duyguydu. Tahta sandalyelerinden birine oturup, İstanbul’u aşkımıza katarak İstanbul’un Haliç’in farklı bir yönünü bu tepeden yaşardık. İçimizi bir huzur, bir yaşam kaplardı. Gözlerimizi kapayarak, yürek sesimize kulak vererek, İstanbul’u dinliyorduk. Tıpkı Orhan Veli Kanık’ın şiirinde söylediği gibi. İstanbul’u dinliyorduk gözlerimiz kapalı.
Önce birer sıcak çay içerdik. Bazen, sen bir fincan köpüklü kahve içerdin. Ben kahveyi sevmezdim. Sevdalar, aşklar, sohbetler ve hayat bir başka yaşanırdı burada, hissederdik. Her yaştan insan, aşklarını sanırım bir başka yaşardı burada.
Bazen, bir İstanbul Beyefendisi Amca ile, Hanımefendi Teyze’yi bastonlarından destek alarak, yavaş adımlarla, geçmişlerini bu günde yaşamaya geldiklerini düşünürdük. Onları seyrettikçe, el ele tutuşmalarını, birbirlerine bakışmalarını gördükçe aşkımız daha bir güçlenirdi. Belki, onlar bizlere bakarak gençliklerine dönerlerdi. Bizlerde onların yaşlılıklarındaki sevdalarına bakarak, yaşlılığımızda da yaşayacağımıza inandığımız sevdamıza giderdik. Bitmeyen bir sevda gibiydi onların aşkı. Bizim aşkımızın da onların aşkı gibi, uzun sürecek mi diye hayallerini kurardık.
Pierre Loti Tepesinde bulunan eski ahşap eve doğru bakarak, geçmişin izlerini, yaşanmışlarını, duygularımızda arardık. Gece ve gündüzüyle, kışı ve yazıyla bir başkadır Pierre Loti Tepesi. Çoğunlukla bizim gibi aşıklar tercih ederdi burasını. Sessiz, sakin bir hava hakimdi burada. Bu sessizliğin, sakinliğin içerisinde huzur bulurduk.
Şimdi yoksun yanımda. Gittiğin günden bu yana uğramamıştım buraya. Şimdi buradayım. Ama, sen yoksun. Bizden sonra ne aşklar, ne sevdalar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor burada. Sen gittin ama, Pierre Loti’deki aşkımız kaldı hafızamda.
Pierre Loti : Gerçek adı Louis Marie Julien Viaud olan Fransız yazar. İlk defa İstanbul’a Fransız donanma gemisiyle subay olarak gelmiş. Osmanlı kültüründen etkilenmiş. Eyüp’te oturmuş. Ve Eyüp sırtlarında tepedeki kahvede oturup, İstanbul’u seyretmeyi seven ve sonradan bu tepeye onun adı verilen Fransız yazardır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2500
favori
like
share