Ed Macauley - Ed Macauley Kimdir - Ed Macauley Resimleri - Ed Macauley Biyografisi - Ed Macauley Hakkında

Charles Edward "Ed" Macauley (d. 22 Mart 1928 St. Louis, Missouri) eski ABD'li profesyonel basketbol oyuncusudur.

Macauley ilk önce St. Louis University High School'da eğitim görmüş, daha sonra Saint Louis University'ye gitmiştir. Bu okulun takımı ile 1948 yılında NIT şampiyonluğu yaşamıştır. 1949 yılında Yılın Oyuncusu ödülünü kazanmıştır.
NBA'de St. Louis Bombers, Boston Celtics ve St. Louis Hawks takımlarının formasını giymiştir. İlk yedi NBA All-Star Maçı'nda da forma giyen Macauley, 1951 NBA All-Star Maçı'nda NBA All-Star MVP Ödülü'nü alarak bu ödülün ilk sahibi olmuştur. Üç kez üstüste NBA'in All-NBA ilk beşe seçilmiştir. En iyi saha iyi sayı ortalamasını tutturduğu 1953-54 sezonunda ise All-NBA ikinci takıma seçilmiştir. Bunların dışında Macauley'in (Cliff Hagan ile birlikte) St. Louis'e takası sonucu, Celtics Bill Russell'a sahip olmuştur. Oynadığı 10 sezonda Macauley toplam 11,234 sayı atmıştır ve 1960 yılında Basketball Hall of Fame'e girmiştir.

1989 yılında Macauley'e, Katolik Kilisesi tarafından kendisine diyakon rütbesi verilmiştir. Father Francis Friedl ile birlikte, Homilies Alive: Creating Homilies That Hit Home adlı kitabın yazarlığını yapmıştır

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 274
favori
like
share