[COLOR="wheat"]Neden Spor Yapmıyorsunuz? - Spor Yapmanın Faydaları - Spor - Sağlıklı Yaşam - Sağlık Bilgileri - Genel Sağlık

Alışverişe çıkmak, güzellik salonuna gitmek, arkadaşlarla buluşmak, temizlik yapmak için vakit bulabiliyoruz ama söz konusu spor yapmak olunca akan sular duruyor. Kendimize olur olmadık bahaneler bulup sporu erteliyoruz.

Sizi spor yapmaya teşvik etmek için öncelikle faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Spor yapan kişiler daha zinde ve güler yüzlüdür. Mutluluk hormonu daha fazla salgılanır ve hayata pozitif bakmaya başlarsınız. Kalp atışlarınız hızlanır, cildinize oksijen yayılır. Bu sayede cildiniz daha canlı ve daha parlak görünür. Her zamankinden daha fazla terlersiniz ve vücuttan toksinler atılır. Düzenli spor yapmak kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. En önemlisi kilonuzu kontrol altına almaya başlayabilirsiniz. Yaz geldiğinde diyet yapıp aniden kilo vermek yerine yılın her günü fit ve sıkı bir vücudun keyfini yaşayabilirsiniz.

Uzun zamandır spor yapmaya niyetleniyor ancak her başladığınızda yarım bırakıyorsanız sevdiğiniz egzersizi yapmıyor olabilirsiniz. Bu durumda kendinize yapacağınız en büyük iyilik spor türünü değiştirmektir. Kendinizi pilates yapmaya şartlamış olabilirsiniz ve size yük gelebilir. Belki de yüzmeyi seviyor, suyla rahatlıyorsunuz. Spor aletleriyle çalışmayı değil de açık havada yürüyüş yapmayı seviyorsunuz. Yalnız başına bir şeyler yapmak hoşunuza gitmiyor olabilir, yanınızda sevdiğiniz bir arkadaşınız olsun istiyorsunuzdur. Sevdiklerinizin de sağlığını korumak için spor yapmaları ikna edebilirsiniz.

Daha önce yaşadığınız olumsuz tecrübeler sizi spor yapmaktan soğutmuş olabilir. Kas ağrıları, aşırı terleme, sivilce oluşumu ve daha soğutucu neden için pratik çözümlere ne dersiniz?

Sivilce Oluşumu
Spor yaptıktan sonra cildinizde sivilceler oluşuyorsa iki nedeni vardır. Birincisi yüzünüzde fondöten varken spor yapıyorsunuz ve gözenekleriniz tıkanıyordur. İkincisi cildinizi yeterince temizlemiyorsunuzdur. En doğrusu spor sırasında yüzünüzde hiç makyaj olmamasıdır.

Aşırı Terleme
Spor yaparken terlemek vücudu toksinlerden arındırır ancak bu ıslaklık hissi sizi rahatsız edebilir. En doğrusu %100 pamuktan üretilmiş iç çamaşırı ve spor kıyafeti seçmektir. Pamuklu giysiler teri emer ve kuruluk hissi verir.

Kas Ağrıları
Spor yaptıktan sonra kaslarınızda ağrı hissediyorsanız zencefil içerikleri krem sürüp masaj yapın. Bir avuç zencefili rendeleyip herhangi bir vücut kremiyle karıştırıp sürmek de aynı etkiyi yaratacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 555
favori
like
share