sağlık haberleri - domuz gribi

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen H1N1 domuz gribi virüsü uygun ortamda saatte 180 kilometre hızla yayılıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, Van'da en kötü ihtimalle 150 bin kişinin domuz gribine yakalanacağını belirterek, gribe yakalananların toplum içine çıkmamasını önerdi. Salgın anında yoğun bakım servislerinin yetersiz kalacağına dikkat çeken, Prof. Öner, solunum pompası temini için de çalışmalarının olduğunu söyledi. Bu arada, salgında vakaların tespit edilmesi için Sağlık Bakanlığı yeni laboratuvarlar kurma hazırlığı yaparken, Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile Van YYÜ Veterinerlik Fakültesi'nde tam donanımlı iki laboratuvar hizmet için bekliyor.

Hızla yayılan ve çeşitli tedbirler alınması için tüm dünyanın seferber olduğu domuz giribi H1N1 virüsünün yayılma hızıda belirlendi. 2004 yılında kuş giribi salgınında büyük başarılar elde eden Van YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, domuz giribi virüsünün çok hızlı yayılma özelliğine sahip olduğunu söyledi. Uygun ortamda saatteki yayılma hızının 170-180 kilometre olduğunu belirten Prof. Öner, virüsün soğuk ortamlarda yaşadığına dikkat çekti. Prof. Öner, özellikle kapalı alanların bu konuda çok tehlikeli olduğunu belirterek, "Örneğin İstanbul dışhatlar terminalinin uzunluğu bin metre. Bu bölgenin bir başında bulunan kişi eğer gripse aynı anda karşı taraftakine de bulaştırmış oluyor. İşte bu kadar hızlı yayılan bir virüs. Bundan dolayı grip olan kişilerin toplum içine çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü bir gripli hasta, aynı anda binlerce kişiye bu virüsü bulaştırabilir" dedi.

VAN'DA 150 BİN GRİP VAKASI BEKLİYORUZ

Prof. Öner, Van'da yaptıkları araştırmalara göre en kötü ihtimal olarak 150 bin grip vakası beklediklerini belirterek, salgında özellikle yoğun bakım konusunda sıkıntı yaşanacağını söyledi. Prof. Öner, "Bu vakaların yüzde 5'i hastaneye yatacak. Dünyada gribe neden olan 200 mikrop var. Kış mevsiminde insanlar bu 200 gripten 30-40 tanesiyle karşılaşır. Domuz gribi virüsü yeni bir versiyon olarak ortaya çıktı. Kuş gribinde büyük bir deneyimimiz oldu. Bu gribe insan vücudu alışmamıştır. Buda çok büyük salgınlara neden olacaktır" dedi.

2 LABORATUVAR SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ONAY BEKLİYOR

Daha önce kuş giribi vakalarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Öner, Van'da bu giribi tespit edecek YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Bölümü ile YYÜ Veterinerlik Fakültesi'nde 2 laboratuvarın hazır olduğunu söyledi. Daha önce bu laboratuvarda grip virüsü üzerine yaptıkları çalışmalarda alınan sonuçların Sağlık Bakanlığı'nın Ankara ve İstanbul'daki laboratuvarlarında alınan sonuçlarla örtüştüğünü belirten Prof. Öner, "Bu laboratuvarlar çok önemli. Çünkü olası bir salgında sonuçların erken alınması için burada test yapmak zorundayız. Burada alınan bir numunenin Ankara'ya gidip gelmesi 2 gün alacaktır. Bu süre de bizim için çok uzun bir zamandır. Ayrıca aşının yapılmasını herkese tavsiye ediyorum" dedi.
A.A
hürriyet

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 347
favori
like
share