Hamilelikte Kalsiyum Alımı Bebeğin Kalbini Kuvvetlendiriyor - Hamilelikte Kalsiyum Alımı - Kalsiyom Alımı Nedir

Hamilelik sürecinde yeterli ve dengeli mineral alımının bebek ve anne sağlığı için mutlak gerekli olduğu sıkça vurgulanır. Sadece hamilelik sürecinde değil, yaşamımızın her döneminde ihtiyaç duyduğumuz minerallerden olan kalsiyumun, bebeğinizin kalp gelişimi içinde gerekli ve önemli olduğunu biliyor muydunuz? Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Senai Aksoy hamilelikte kalsiyum alımının anne ve bebek için önemini anlattı.

Kalsiyum kemiklerin ana yapısında bulunan ve onların güçlü kalmasını sağlayan bir mineraldir. Ancak bu önemli ve vücudunuzun her gün gereksinim duyduğu mineralin görevleri bunlarla sınırlı değildir. Kalbinizin düzenli atması, kan pıhtılaşma sisteminizin düzenli işlemesi, sinirlerinizin sağlıklı çalışması ve kaslarınızın düzgün fonksiyon görmesi de kalsiyumun yardımıyla olur. Kalsiyum organizmanızın düzgün çalışmasında kilit rol oynar.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı artar

Kişinin kalsiyum ihtiyacı daha doğmadan önce başlar. Karnınızda gelişmekte olan bebeğinizin de güçlü kemiklerinin ve dişlerinin olması için kalsiyuma gereksinimi vardır. Ayrıca sağlıklı sinir sitemi, kalp ve kas yapıları için de kalsiyum önemlidir. Tıpkı sizin olduğu gibi, gelişimini hızla devam ettiren bebeğinizin kalp atım ritminin normal ve kan pıhtılaşma sisteminin düzgün şekilde gelişmesi için yeterli kalsiyum alması şarttır.

Araştırmalar gebelik sırasında saatte 13 miligram ya da başka bir deyişle günde 250 - 300 miligram kalsiyumun plasentadan geçerek bebeğe ulaştığını göstermekte. Buna göre doğduğu zaman bebeğinizin vücudunda yaklaşık 25.000 miligram kalsiyum bulunacaktır. Bebeğinizin vücudunda bulunan bu kalsiyumun tek kaynağı sizsiniz. Eğer hamileliğiniz sırasında yeterli miktarda almazsanız bebeğiniz gelişimi sırasında gereksinim duyduğu bu büyük oranda kalsiyumu sizin vücudunuzdan ve kemiklerinizden alır. Bu durum daha sonraki dönemlerde sizin kendi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Günlük ne kadar kalsiyuma ihtiyaç vardır?

Kadın ya da erkek, hamile yada değil tüm insanların günde 1000 miligram kalsiyum almaları gereklidir. 50 yaşın üstündekilerde bu miktar 1200 miligramdır. Hamile kadınlarda ise günlük gereksinim normalden 500 - 1000 miligram daha fazladır. Buna göre eğer hamileyseniz günde 1.500 - 2.000 miligram kalsiyum almalısınız.

Yeterli kalsiyum nasıl alabilirim?

Vücudun en önemli kalsiyum kaynağı besinlerdir. Yapılan araştırmalar, kalsiyum düzeylerinin toplumların beslenme alışkanlıkları ile yakından ilgili olduğunu gösteriyor. Özellikle gelişmiş toplumlarda kalsiyum eksikliği önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Sanılanın aksine kalsiyum sadece sütte bulunmuyor. Pek çok sebze de önemli oranda kalsiyum içeriyor. Biz bu açıdan özellikle Amerikalılara göre oldukça şanslıyız. Yoğurt başta olmak üzere peynir ve benzeri süt ürünleri soframızda her zaman yer bulmakta. Ancak tüm dünyada yaşanan globalleşme bizim beslenme tarzımızı da yavaş yavaş değiştirmekte. Bir düşünün hamile olmadığınız dönemde en son ne zaman süt içtiniz? Eğer günde 2-3 bardak süt içmiyorsanız yeterli miktarda kalsiyum almadığınızdan emin olabilirsiniz.

Toplum olarak beslenme alışkanlıklarımızda süt ürünlerine fazlasıyla yer veriyor olmamız hamilelik sırasında kalsiyum alımına dikkat etmemeniz anlamına gelmez. Hatta doktorunuzun verdiği vitamin haplarından alıyor olmanız da sizi bu sorumluluktan kurtarmaz. Çünkü bu haplar yaklaşık 300 - 400 miligram kalsiyum içerir. Hamileyken günlük gereksiniminizin 1500 - 2000 miligram olması gerektiğini unutmayın. O halde geriye kalan ihtiyacı karşılamak için 2 yol var; ya kalsiyum hapları alacaksınız ya da yediklerinize dikkat edeceksiniz.

Hamilelikte kalsiyumun başka yararları da var mıdır?

Kuzey Karolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada hamileliklerinde yeteri kadar kalsiyum almayan kadınların kanlarında bebeğe zararlı olabilecek bazı maddelerin yükseldiği saptanmıştır.

Bunlardan en önemlisi kurşundur. Araştırmada kan kalsiyum düzeyi düşük olan kadınlarda kurşun seviyelerinin yükseldiği gözlenmiştir. Bu durum özellikle hamileliğin ikinci yarsında daha belirgin olmaktadır.

Vücuttaki kurşunun %95'i kemiklerde bulunmaktadır ve kanda yükselmesi kemik erimesinin bir belirtisi olabilir.
Kurşun düzeyleri yükseldiğinde kalp, dolaşım ve sinir sisteminde sorunlar yaşanabilmektedir. Bir başka araştırmada ise yeterli kalsiyum alımının gebelikte görülen preeklampsi (gebeliğe bağlı yüksek tansiyon) riskini azalttığı saptanmıştır.

Bazı uzmanlar ise özellikle hamileliğin son dönemlerinde kalsiyum alımının doğum sancılarının daha az hissedilmesini sağladığını ileri sürmektedirler. Ayrıca kanda kalsiyum düşüklüğü doğum sonrası kanama riskinde artışa neden olabileceğinden önemlidir.


Kalsiyum anne karnındaki bebeğin gelişim için neden gereklidir?

Kalsiyum bebeğin kemik ve diş gelişimi için gereklidir. Hamileliğin son 3 ayında bebeğe geçen kalsiyum miktarı 250 mg ı bulabilir.

Hamilelikte yetersiz kalsiyum alımı söz konusu olursa bebeğin sağlıklı gelişimi nasıl etkilenir?

Yetersiz kalsiyum alınması halinde bebeğe geçen kalsiyum miktarı sabit olacağından annenin kalsiyum depoları kullanılır. Bu depoda annenin kemikleridir. Başlangıçta kramp şeklinde ortaya çıkan kalsiyum eksikliği uzun dönemde annede kemik kaybına yol açabilir. Kalsiyum ayrıca her türlü kasın kasılmasında rol oynadığından annedeki kalsiyum eksikliği normal doğum esnasında rahim kasılmalarının kalite ve süresini azaltarak doğumu zorlaştırabilmektedir. Aynı prensipten yola çıkarak aşırı eksiklik durumlarında teorik olarak kalp kasının da kasılmasını olumsuz etkilenerek aritmilere (kalbin düzensiz atması) ortaya çıkabileceği beklenebilir. Bu etkinin bebeğin kalp kasını etkilemesi beklenen bir durum değildir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2323
favori
like
share