Baş Dönmesi - Baş Dönmeleri - Baş Ağrıları - Baş Dönmesinin Sonuçları - Baş Ağrısının Nedenleri - Baş Dönmesini Hafife Almayın

Ayağa kalktığınızda veya eğilip bir şey aldığınızda başınız döndü, siz de bunu önemsemediniz. İlk defa yaşıyorsanız, sorun olmayabilir ancak tekrarlıyorsa, hafife almayın!

İnsanın dengesinin bozulması son derece rahatsız edici bir durumdur. Kan basıncında oluşan ani düşmeler, beyne ve omuriliğe yeterli kan ve oksijen gitmesini engeller. Bunun sonucunda da baş dönmesi görülebilir. Başka bir sebebi ise, içkulakta yer alan denge mekanizmasının iyi çalışmamasıdır. Denge mekanizması, göz hareketlerini de kontrol ettiğinden, vertigoda çevreniz dönüyormuş hissi yaratır. Baş dönmesine neden olabilecek ciddi durumlar ise, kalp krizi, şiddetli hipertansiyon, kritik düzeyde kan basıncı sorunu ve kalp kapakçığı rahatsızlıklarıdır.

Sebepleri:

Şiddetli ağrı, migren, baş ağrısı

Sık ve derin solunum

Yaralanma

Korku

Kan basıncının düşmesi

Öksürük

Uzun süreli yatar pozisyondan aniden ayağa kalkmak

Fazla alkol alımı, madde bağımlılığı

Ortakulak cerrahisi, travması, kulak hastalıkları, kulak zarı yırtılması

Görme problemleri

Diğer bulgular olmadan, inatçı baş dönemsinin nedeni, beyin tümörü veya anksiyete olabilir. Kişi, çoğunlukla bu sorunla yaşamayı öğrenmek zorunda kalır.

Baş dönmesinde bilinç kaybı olursa, günlük aktiviteleri engelleyecek kadar sıklıkla yaşanırsa, ilaç kullanımıyla beraber başladıysa, göğüs ağrısı, uyuşukluk veya ciddi başka bulgularla birlikte ortaya çıkıyorsa, zaman kaybetmeden bir doktora başvurunuz. Erken teşhis önemlidir, baş dönmesini hafife almayın!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 724
favori
like
share