Tüm dünyada çığ gibi büyüyen diyabetin, 2030 yılında 366 milyon kişinin hayatını tehdit edeceği belirtiliyor.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından ilk kez bu yıl, Çeşme’de düzenlenen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kursu kapsamında yapılan basın toplantısında; çağımızın ve gelecek yılların önemli sorunları obezite, diyabet, tiroid hastalıkları, çevre ve hormon hastalıkları ilişkisi, üreme sağlığı sorunları gibi birçok konu masaya yatırıldı.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Sema Akalın, “Endokrinolog kimdir?” sorusunun cevabını çoğu kişinin bilmediğini ve bu nedenle de birçok hastanın yanlış yönlendirilmesinin söz konusu olduğunun altını çizerek, “Halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı(diyabet) ve tiroid bezi hastalıklarının (guatr gibi) yanı sıra, kemik erimesi (osteoporoz), hipofiz bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları, hipertansiyon, kadın ve erkeklerin yumurtalık hastalıkları (örneğin kısırlık) endokrinoloji bilim dalının teşhis ve tedavisi altında olmalıdır. Bu hastalıklar ile ilgilenmesi gereken bilim dalının endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanlığı olduğu pek bilinmediğinden, hastalar konu ile birinci derecede ilgili olmayan uzmanlık alanlarına başvurmaktadırlar, çeşitli yanlış tedavilere yol açabilecek bu yönlendirmeler konusunda halkımız bilinçlendirilmeli ve daha sağlıklı bir toplum oluşturmak için çalışılmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Sema Akalın, diyabetin tüm dünyada yükselmekte olan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, 2030 yılında yaklaşık 366 milyon diyabetli hasta olacağının tahmin edildiğini bildirdi ve Diyabetin ABD'deki ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada, Avrupa'da ise 20 yaş üstü körlük nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını ifade ederek, ''2030 yılında yaklaşık 366 milyon diyabetli hasta olacağı tahmin ediliyor. Bu sayının yüzde 90-95'inin ise insüline bağımlı olmayan tip2 diyabetli kişiler oluşturuyor'' dedi.

Dernek Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Satman ise, Türkiye`de toplam diyabetli sayısının 5 milyonun üzerinde olduğunu ve bilinen her 2 diyabetliye karşılık 1 kişinin hastalığının farkında olmadığını bildirdi. Her 4 diyabetik hastadan 3`ünün kalp-damar hastalıkları yüzünden yaşamını yitirdiğini kaydeden Dr. Satman, obezite ve diyabetin hızla arttığını belirtere, yüksek kolesterolün de kalp ve damar hastalığı riskini artıran en önemli faktörlerden birisi olduğuna işaret etti.

hürriyet

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 381
favori
like
share