Ağır işte çalışanlar oruç tutar mı?


soru: tarlada çalışan işçileriz. Sabah 6'dan akşamüzerine kadar çalışıyoruz.
Bu konuda Ramazan ayında nasıl bir yol önerirsiniz?

cevap:

Ağır bir işte çalışmak zorunda kalan bir insan tedbirini önceden almalı, tutacağı oruç için hazırlıklı olmalı, irade kontrolünü sağlam tutmalıdır.
En önemlisi de vicdanen kendini rahat hissetmelidir. Herhangi bir şekilde konuyu istismara açık tutmamalıdır.
Yılda bir kere gelen Ramazan'ı oruçlu olarak geçirme yollarını aramak için ciddi bir çaba ve gayret içine girmelidir. Yaptığı işin gerçek anlamda ağırlığı konusunda bir tereddüt taşımamalıdır.
Orucunu rahatça tutabileceği başka bir iş aradığı halde, bulamadığı sonucuna varmalıdır.
Bu ve benzeri önlemleri aldığı halde çaresiz kalıyorsa, işinden ayrıldığı zaman geçim sıkıntısı çekeceği kesin veya kuvvetli bir ihtimal ise, bu durumda orucu tutmayabilir
Oruca dayanamayacak kadar hasta ve ileri yaşta olanlara Kur'ân müsaade ederken, ayetin devamında, "Allah sizin için kolaylık diler, güçlük dilemez" cümlesi yer alır.
Ayrıca geçici bir süre için ağır bir işte çalışma durumunda kalmışsa, bu durumda oruç tuttuğunda sağlık sorunu yaşayacağından endişe ediyorsa, oruçlarını Ramazan'dan sonraya bırakma yoluna gidebilir.
Diyanet İlmihali'nin 1. cilt 397. sayfasında ağır işlerde çalışanların durumları hakkında özetle bu bilgiler verilir.
Bu fetva ile birlikte, otuz sene önce aşırı sıcak altında, gerek kendi işimizde çalışırken, gerekse askerlik döneminde Allah'ın yardımıyla bir gün olsun orucumu bozma yoluna gitmedim. Yakınlarım ve tanıdıklarım da o tarihlerde tarım işlerinde, gün içinde sabah erkenden çalışma gibi önlemler alarak, hiçbir şekilde oruca ara vermediler.


Mehmet Paksu

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2094
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 25.10.2009 12:52
tutumaz denilmio zaten ki
selcukbrs Tarih: 24.10.2009 11:34
tutulur niye tutulmasın hasta olanlar ilaç kullananlar sadece oruç tutamaz onlarda oruç tutmak yerine fitre ve zekat verirler