Grindelya faydası , Alternatif Tıp Tedavisi


Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütler, Asteraceae

Drugları: Grindelyaotu: Grindeliae herba

Giriş: Grindelyanın yaprakları billeşikgillerin bir alt grubu olan grindeliagillerden olup bu gruba 35 bitki dahildir. Bunlardan kaba grindelya: grindelia robusta, odunsu grindelya: grindelia camporum, narin grindelya: grindelia squrrosa, grindelia cuneifolia ve grindelia rubricaulisi sayabiliriz. Diğer türlerden aynı şekilde kulanırlırlar, fakat çok az miktarda kulanılışları pek yaygın değildir. Bugüne kadar almanca ce türkce bitkisel tedavi ile ilgili kitap ve dergilerdegrindelya ile ilgili her hangi bir fotograf görmek mümkün olmadı. Bu kitaptaki fotografları ise Frankfurt Palmiye bahçesinde çektim. Grindelya eskiden kızılderililer tarafından astıma karşı kulanılmıştır. Botanik: Gindelya 50-100 sm boyunda dikine yükselen üst kısımları çatallaşan, yuvarlak gövdeli ve çok yıllık bir bitkidir. Yaprak 3-8 sm uzunluğunda 2-4 sm çapında taç yaprakları 1-2 sm uzunluğunda, dil şeklinde sarı renki, taç yaprakları saran kupa yaprakları ise iğne şeklinde 0,5 mm çapında 4-9 mm uyunluğunda ve yeşil renklidir vede göbekte boru şeklinde dölenme yaprakları mevcuttur. Bitkinin üzeri özeliklede yaprak ve çiçekleri yapışkan bir madde salğıladığından bitkiye yapışkanotu veya lastilotu’da denir.
Yetiştirilmesi: Tarla ve bahçeleringüneşli bölgelerinde kuru ve taşlı topraklarda daha kolay yetişir. Almanya gibi bir ülkede yetişen grindelya Türkiyede problemsiz yetişir.
Hasat zamanı: Grindelyanın Mayıstan Eylüle kadar yaprak, çiçek ve sürgünleri toplanır. Demet yapılır, güneşli ve havadar bir yerde kurutulur
Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.Kulanılması: a-)
Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Grindelya yerine daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin astıma karşı Çörek-, Duvarsarmaşığı-, Meyhaneciotu-, ve A.Itırı preparatları veya Gökçek İksiri daha etkildir.
b-) Halkarasında astım, bronşit, boğmaca ve amfizem (akciğerlerin hava veya gaz toplaması sonucu aşırı şişmesi) karşı kulanılır.

Açıklama: Kimyasal zehirli maddeler, nemli veya soğuk hava, buhar, gaz ve özeliklede sigara dumanı nefes yollarındaki ve broşlarındaki titrek tüysü deri (ciliated epithel) zamanla funsiyonlarını kaybederek balgamı dışarı atamaz olur. Öksürünce akciğerdeki balgam tüylü bir öksürükte ise balgam dışarı atılır. Oysa zedelenen tüysü deri balgamı tutamıyacağından balgam tekrar aşağı düşer, akciğer ise sürekli olarak bu balgamı dışarı atma çabasına girer ve böylece nefes darlıüı ortaya çıkar. Tüylü derinin funksiyonlarını kaybetmesi ile birlikte bronşlarda balgam birikir ve buda ona karşı mücadele eden lökozit ve lenfozitlerle dahada karmaşık bir hal alır ve bu hal önce bronşit sonradaastıma dönüşür.
Bilindiği gibi nefes borusu, bronşlar ve bronşiyollerdeki tüylü deri ile kaplıdır. Bu tüysü hücreler sayesinde akciğerbroş ve broşiyollardaki balgamı atmak için zorlanan ve kramplı bir hal alan akciğer kaslarını gevşeterek astımlı hastaları rahatlatır. Bronşit, astım, amfizem ve nefes alamama korkusu gibi rahatsızlıklara yakalanmamak için öncelikle sigaradan ve sigara içilen yerden uzak durmak gerekir. Amarikada yapılan bir araştırmaya göre dil, gırtlak ve akciğer kanserine yakalananların % 98’ini tiryakiler oluşturmaktadır.
Çay: Grindelyaotundan bir kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynarsu doldurduktan 5-10 dakika demlemeye bırakılır vesonra süzülerek içilir. Grindelyaçayı sabah ve akşamları sadece bier bardak içmek gerekir, aksi halde mide rahatsızlıklarına sebep olur.

Yantesiri: Grindelya hafif zehirli olup, çayının içilirken ölçünün kaçırılmaması gerekir. Aslında astım ve bronşite karşı dahaetkili bitkiler vardır. Bunların başında: A.Itırı, sinirliot, hatmi, kekik ve duvar sarmaşığı gibi bitkiler gelir.
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, fakat karpuz da tatlıdır ve bu da mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içer.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 952
favori
like
share