Jambol faydası , Alternatif Tıp Tedavisi

Jambol


Jambol, Jambulbaum, Syzgium cumini

Jambul
Familyası: Mersingillerden, Myrtengewaechse, Myrtaceae
Jambul kabuğu: Syzygii cumini cortex
Jambul meyvesi: Syzygii cumini fructus
Jambul tohumu: Syzygii cumini semen
Jambulun kabuk, meyve ve tohumları çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kulanılır.
Botanik: Jambolun asıl vatanı Malezya olup buradan dünyanın diğer tropik ülkelerinde yayınlanmıştır. Yaprakları geniş mızrak şeklinde, derimsi, 7-15 cm uzunluğunda 3-7 cm genişliğinde, ortada derin bir anadamar, kenarları hafif geri kıvrık, üst yüzeyi parlak, alt yüzeyi mat, koyu yeşil renkli ve kısa saplıdır.Çiçekleri 4-8 adeti bir sapta demet gibi bulunur ve herbirinin dört beyaz taç yaprağı ve ortadan 40-60 adet beyaz dölenme tozlukları adeta ışı saçarmış gibi bir görüntü verir. Meyveleri önce sarımsı yeşil küçük topuzcuklar şeklinde olğunlaşınca nohut büyüklüğündene ulaşır ve koyu kırmızı renkli vede etkilidir.

Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve
araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Jambol yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin ağız ve dişeti iltihaplanmasına karşı Papatya-, Beşparmak-, Limon-, Kekik-, Adaçayı-, daha etkildir.
b-) Komisyon E’nin yayınladığı monografi bildirisine göre akut ağız ve yutak iltihaplanmasına vede ishal’e karşı kulanılılabileceği beyanedilmektedir.
c-) Halkarasında: Jambol başta şeker hastalığı, pankreas zafiyeti, pankreas rahatsızlıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer ve safra hastalıkları, dermansızlık, depresyon, kabızlık, ishal, ağıziçi ve yutak iltihaplanmasına karşı kulanılır.
Çayı: Kurutulmuş jambol kabuğu ve meyvesinden (tohumundan yarım çay kaşığı) bir kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 200-300 ml kaynarsu ilaveederek haşlanır. Demlenmesi 5-10 dakikadır bu süre sonunda süzülerek içilebilir.
Yantesirleri: Tarife uyulduğunda bilinen bir yantesiri yoktur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 382
favori
like
share