Düşmanla Sevişenler - Adana Devlet Tiyatrosu - Gösterim Adana Sabancı Kültür Merkezi - Malatya Sabancı Kültür Sitesi

Düşmanla Sevişenler - Adana Devlet Tiyatrosu
Gösterim Adana Sabancı Kültür Merkezi - Malatya Sabancı Kültür SitesiYazan: Ender Çakmak
Yöneten: Abdullah Ceran
Dekor Tasarım: Saur Şeylan
Giysi Tasarım: Gülümser Erigür
Işık Tasarım: Burhanettin Yazar
Müzik: Cem İdiz
Asistan: Hakan Elmasoğlu

Sahne Amiri: Adem Atar,
Kondüvit: Muhsin Çıtak
Işık Kumanda: Kadir Karagöl


Rol Dağılımı:
Burçin Börü, Derya Keyf, Esra Ülger, Nimet İyigün, Sema Öner Kelav, Sevinç Gediltaş, Evren Çağrı Turan, Gökhan Doğan, Hakan Elmasoğlu, Murat Aslan, Murat Özben

Konu:
Oyun bilgileri yakında güncellenecektir.
Mevcut bilgilerde değişiklikler olabilir.


Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi / Adana

27 Ekim 2009 Salı Sabancı Kültür Merkezi / Adana 20:00
28 Ekim 2009 Çarşamba Sabancı Kültür Merkezi / Adana 20:00
29 Ekim 2009 Perşembe Sabancı Kültür Merkezi / Adana 20:00
30 Ekim 2009 Cuma Sabancı Kültür Merkezi / Adana 20:00
31 Ekim 2009 Cumartesi Sabancı Kültür Merkezi / Adana 15:00 - 20:00

Malatya Sabancı Kültür Sitesi Sahnesi / Malatya

24 Ekim 2009 Cumartesi Sabancı Kültür Sitesi Sahnesi 20:00


Bilet Fiyatları

TAM - 6,00 TL
Öğrenci - 4,00 TL

Online Bilet

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1489
favori
like
share
Şayeste Tarih: 01.01.2010 10:30
OYUNUN KONUSU
II. Dünya Savaşı… Hitler’ in korku ve baskı ortamı.

Olay II. Dünya Savaşı’ nın sonlarında geçmektedir. Alman askerleri Norveç’ i işgal etmiştir. Bu işgal, her işgal gibi beraberinde baskı ve işkenceyi getirir. Yaşam karşısında direnme, ulusal onurunu koruma ve kadın emeğinin her damlasının nedenli önemli olduğunu savaş ortamında kadınların gözünden sorguluyor.

Patates tarlasında çalışan bir grup kadının hikâyesidir bu. İşçi kadınların kendilerine ait ayrı ayrı hikâyeleri vardır. Kimisi annesini bulmak için düşman askerleriyle beraber olur, kimisi bir isyan duygusunun içinde daha rahat yaşamak için düşman askerleriyle ilişkiye girer. Kimisi bir direnişçidir, ulusu için canı pahasına tarlada emeğini ortaya koyar.

Onları birleştiren şey ise işgal altına bir ülkenin kadınları olmaları ve ailelerinden, hayallerden uzak, sevgiden, barıştan uzak yaşama tutunma çabalarıdır. Aşk dedikleri şey ise düşman gölgesi altında, hayalleri için düşmanla sevişmektir…

STEPHEN KING’İN ‘MISERY’Sİ SAHNEDE

Bir sinema klasiği olan Stephen King’in ‘Misery’ adlı romanı tiyatro sahnesinde. 20’nci yüzyılın en iyi romanları arasında gösterilen ve Simon Moore tarafından oyunlaştırılan ‘Misery’, Adana Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenecek.
Hakan BOYAV’ın yönettiği oyunda, Ahenk DEMİR ve Şekip TAŞPINAR rol alıyor.
Ünlü bir yazar olan Paul Sheldon, birazcık yukarıdan baktığı okurlarına yönelik bir ödül töreni konuşmasının ardından evine dönerken kaza yaptığı arabasında, bacaklarından ağır yaralı biçimde mahsur kalır... Onu bu durumdan kurtaran Bir numaralı hayranı ve ıssız bir evde tek başına yaşamakta olan eski hemşire Annie’dir.Annie aslında Paul’un değil, yarattığı Misery’nin tutkunudur. Ve yazarın, bu kahramanından artık sıkılıp onu son romanında “öldürmüş” olmasının “intikamını” almaya başlar..!
Birçok kaynakta “20. yüzyılın en iyileri” (?!?) arasında gösterilen King’in bu romanı, 1990 yılında Rob Rainer tarafınca filmleştirilmiş ve Annie rolündeki Kathy Bates o yılın “Oscar”, “Golden Globe” ve “Chicago Film Eleştirmenleri” En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini almıştı. Simon Moore'un uyarlaması ise birkaç yıl önce Selma Yeşilbağ tarafınca dilimize çevrilmiştir.


TİYATRO ÇOCUKLARI
Kötü bir kralla başladı her şey!!!
Bir de baktık ki bizim olan bize ait olan tüm tiyatrolar kapandı.
Kralı eleştirmek suç sayıldı.
Kral emretti; “kapatın bütün tiyatroları.”
Zaten paramız yoktu, zaten canla başla tiyatro yapmaya çalışıyorduk. Yıkıldık birer birer. “Nereye gitti bu tiyatrolar yahu?” diyenlerimiz oldu ama yok olmuştuk artık, canlanamadık yeniden.
Biz tiyatrocular tiyatro için doğarız, tiyatro için yaşarız. Tiyatrolarımız kapansa bile bizler tiyatrolarımızı terk etmeyiz. Tiyatronun kuytu bir karanlığında sizlerin gelmesini bekleriz. Tıpkı bugün olduğu gibi… Yüz yıllardır tiyatroda sizleri bekliyorduk. Ne zaman bizi hatırlayacaklar acaba diye düşünüp duruyorduk.
Ve sonunda sizler hatırladınız bizi!!!
Bizi yeniden keşfettiniz.!!!
Bizi yeniden keşfediniz!!!
Sizleri bekliyorduk, o kadar uzun zaman oldu ki…
Oynanacak oyunlar birikti, taştı gitti…
Neyse geldiniz ya sonunda… En güzel oyunları sizler için oynayacağız. En güzel kostümleri sizler için giyeceğiz… Sözlerin en güzelini sizler için söyleyeceğiz, müziklerin en güzelini sizler için çalacağız. Kah güleceğiz, kah ağlayacağız. Kah eleştireceğiz, kah öveceğiz.
Biz kimseye kötü bir şey söylemeyiz, söyleyemeyiz. Ama gördüğümüz güzellikleri övmek, fark ettiğimiz kötülükleri eleştirmek görevimiz. Lütfen alınmayınız, sinirlenmeyiniz!!!
Kötü bir kralla başlamıştı her şey!!!
Sebep olmuştu tiyatrolarımızın kapanmasına!!!
Kapattırmayın tiyatrolarımızı!!!
Müsaade etmeyin!!!
Tiyatronun güzelliklerinden yüzyıllarca uzak kalmayın!!!
Sizleri bekliyoruz dekorumuzun ince çatlakları arasında….
İyi seyirler…M. Şekip TAŞPINAR
YÖNETMEN