Anne adayının hamilelikteki beslenme şekli, sağlık durumu ve duygusal hali, bebeğin beyin gelişimini etkiliyor. Alacağınız tedbirlerle bebeğinizin zekâ seviyesini doğmadan artırabilirsiniz!

Yapılan araştırmalara göre kendini her anlamda iyi hisseden bir anne adayının bebeği de, daha doğmadan kendini muhteşem hissediyor. Tavsiyelerimize kulak vererek daha zeki bir bebeğinizin olmasına katkıda bulunabilirsiniz...

Tiroid hormonu
Düşük tiroid bezi problemi, hamilelikte anne adaylarının yüzde 2’sini etkiliyor. Yapılan araştırmalar, bu annelerin bebeklerinin zekâsının diğer bebeklere göre daha az olduğunu ortaya koyuyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi gibi tiroid hormonu düşüklüğüne işaret edebilecek şikayetleriniz varsa, bu testi yaptırmanızda fayda var.

Egzersiz etkisi
Bebeğinizin zekâsını etkileyen etmenler arasında egzersiz de önemli paya sahip. ABD’nin Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar veriyor. Hamilelik sırasında düzenli olarak egzersiz yapan ve yapmayan 20 annenin çocuklarının zeka düzeylerine 5 yaşına geldiklerinde bakılmış. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi: Egzersiz yapan annelerin çocukları daha zeki.

Yeterli kilo alımı
Doktorlar, vücut ağırlığının yüzde 20’si kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu söylüyor. Bunun altında veya üstünde kilo alımının, bebeğin fiziki ve zeka gelişimini olumsuz etkilediği düşünülüyor. Neden mi? Muhtemelen alınan kilo miktarı, bebeğinizin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekâsını etkiliyor.

Diş kontrolleri
Hamilelik sırasında diş rahatsızlığı geçiren anneler, 7 kat daha fazla düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıyor. Bu bebekler de öğrenme ve gelişim aşamalarında güçlük çekiyor. Diş hastalıkları genellikle başlangıçta belirti göstermediği için 6 ayda bir diş hekimine uğramanızda yarar var.

Demir önemli
Yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamıyor. Bu sebeple, bebek doğmadan önce, onun demir depolarını oluşturması açısından, hamilelik süresince her gün demir içerikli tabletlerden bir tane alınması gerekiyor. Demir eksik alındığı takdirde beynin kritik bazı noktaları yeterli gelişmiyor. Anne sütü ile beslenen bebekler için ise problem yok.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 355
favori
like
share