İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, peki sırada ne var? El sıkışmak. El sıkışmakta ne var demeyin, çoğumuz el sıkışmasını bilmiyoruz, iyi bir izlenim bırakmak için eliniz kuru olmalı ve güçlü bir şekilde sıkmalısınız. Ve bu esnada elini sıktığınız kişinin gözlerinin içine bakarak gülümsemelisiniz…
İş görüşmeleri yaparken yüzlerce kişiyle el sıkıştım ve farklı karakterlere göre 5 tip el sıkma olduğunu söyleyebilirim:

ISLAK el sıkmak
Bu çok iğrenç bir el sıkma tarzıdır, bazı insanlar özellikle iş görüşmelerinden önce sinirden terlerler, o yüzden elinizi kuru tutmaya çalışın, bunun için size 2 ipucu:
1. İş görüşmesinden önce ellerinizi yıkayın ve yöneticiyle el sıkışacağınız vakte kadar avuçlarınızı açık şekilde tutun,
2. El sıkışmadan önce ellerinizi kağıt mendille kurulayın, o yüzden yanınızda, cebinizde mutlaka bir kağıt mendil bulundurun.

YUMUŞAK el sıkmak
Yumuşak bir el sıkışı kendine güvensizlik, ilgisizlik belirtisidir ayrıca erkeksi de değildir. Bunlar da güç, kuvvet gibi niteliklerin tam tersidir oysa başarılı ve saygın kişiler de ençok aranan özellikler güçlü, kuvvetli olmalarıdır. Karşınızdakinin el sıkarken ne kadar sıktığına dikkat edin ve kendi elinizin de onunkine uymasını sağlayın.

PARMAKLARI sıkarak el sıkışmak
Eminim sizin başınıza da gelmiştir, bazıları dört parmağınızı alır ve elinizi onun elini gerçekten kavramanıza izin vermez, sonra da elinizi sımsıkı sıkar. Bu gerçekten çok sinirlendiricidir, kaçınılması gerekir. Kazar böyle bir şey yaparsanız, bence özür dileyip, tekrar el sıkışmayı önerin, bu biraz salakça görünebilir ama hatanızı telafi etmeniz hatırlanacaktır.

KERPETEN gibi el sıkmak
Bu klasik bir el sıkışma tarzıdır, bazı insanların egoları çok gelişmiştir ve çevredeki en güçlü erkek olmak isterler, elinizi sanki bir limonmuş gibi sıkmaktan hoşlanırlar, sağlam, güçlü el sıkmak iyidir ama dozajı da iyi ayarlamak gerekir.

ÇAK yapmak
Günümüzde çocuklar, gençler tuhaf şekillerde el sıkışmalar icat ediyorlar, çak yapmak gibi vs. iş yerinde asla böyle şeyler yapmayın, basit, güçlü bir el sıkışı kafidir. El sıkmak çok basit bir şey olarak görünebilirse de, iş görüşmelerinde ve sosyal topluluklarda karar vermede belirleyici bir faktördür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 504
favori
like
share