Ahmet Hamdi Tanpınar şiir yarışması hakkında bilgi
Türk Edebiyatı'nın usta ismi Ahmet Hamdi Tanpınar anısına edebiyatın değişik dallarında her yıl düzenlenen yarışmanın dokuzuncusu bu yıl "Bursa'da Zaman" temalı şiir dalında yapılacak.

Yer:, , 1 Aralık 2009

Bursa Merkez Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen yarışma için son başvuru tarihi 1 Aralık 2009. Yarışmanın seçici kurulunda Hilmi Yavuz, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Füsun Akatlı, Metin Önal Mengüşoğlu, İhsan Deniz, Doç. Dr. Erdoğan Erbay, Prof. Dr. Dilek Doğtaş gibi edebiyatın ünlü simaları yer alıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Tanpınar’a vefa borcu olarak bu yarışmayı yaptıklarını söyledi. Tanpınar’ın Bursalı olmamasına rağmen Bursa’yı en iyi anlatan çok büyük bir isim olduğunu belirten Dündar şöyle konuştu: "Eserlerinde Bursa’ya geniş yer vermiş, bu kenti çok sevmiş. Bursa doğumlu değil ama çoğumuzdan daha çok Bursalı bir edebiyat ustası olan Ahmet Hamdi Tanpınar’a saygı niteliği taşıyan yarışma Bursa için büyük önem taşıyor. Ayrıca, yitirdiğimiz nice değerleri unuttuğumuz günümüzde, hem büyük ustayı yad etmek, aynı zamanda da yazarların vurguladığı tarihi/kültürel mirası yaşatmak istiyoruz. Şairlerimizin ve yazarlarımızın Bursa’da şimdiki zamanı anlatmalarını bekliyoruz." dedi.

AHMET TANPINAR EDEBİYAT YARIŞMALARI

Bursa Osmangazi Belediyesi, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adını yaşatmak ve edebiyata yeni eserlerin eklenmesini sağlamak amacıyla her yıl edebiyatın değişik dallarında yarışma düzenlemeyi planladı. 2001 yılında Deneme, 2002 yılında Şiir, 2003 yılında Mektup, 2004 yılında Makale, 2005 yılında Hikâye, 2006 yılında Araştırma-İnceleme ve 2007 yılında Roman, 2008 yılında ise başa dönülerek Deneme dalında yapıldı. Bu yıl ise şiir dalında yapılacak.

Belediye Başkanı Dündar amaçlarını şöyle özetledi: "Medeniyetimizin en önemli şehirleri arasında yer alan Bursa’nın, bu kimliği almasında edebiyatın güçlü bir etkisi vardır. Ahmet Hamdi Tanpınar, adı Bursa’yla özdeşleşmiş büyük bir edebiyatçıdır. Bursa, bu büyük ustanın kalemiyle, edebiyatın hemen her dalında hayat bulmuştur. Edebiyatımıza yeni eserler kazandırmak ve Bursa’nın kültürel atmosferini ’zaman, mekan ve yaşam’ bağlamında yeniden değerlendirmektir."

KATILMA KOŞULLARI

Yarışmanın son başvuru tarihi 1 Aralık 2009. Yarışma sonuçları Şubat 2010’da açıklanacak. Yarışmaya katılacak eserler daha önce yayımlanmamış olacak. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir. Katılım bir eserle sınırlandırıldı.

Her yarışmacı eserini 8 nüsha olarak çoğaltılmış halde ve bununla birlikte metni içeren CD’yi elden veya postayla gönderecek. Yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye ve mansiyona 1000 TL para ödülü verilecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3468
favori
like
share