Egzersiz Faydaları - Neden Egzersiz - Kimler Egzersiz Yapmalı

Egzersizler hem kişiye kendini iyi hissettiriyor, hem de pek çok sağlık problemine iyi geliyor.Hava kirliliği, aşırı stres, gürültü, kalabalık, düzensiz beslenme; tüm bunlar şehir insanının hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden sadece birkaçı… İş tempomuzdaki yoğunluktan dolayı kendimize vakit ayıramamanın ve özellikle oturarak çalışmanın vücudumuz için son derece sakıncalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak tüm bu yoğunluk içinde fırsat ayrılarak yapılan egzersizler hem kişiye kendini iyi hissettiriyor, hem de pek çok sağlık problemine iyi geliyor. Bu nedenle hiç değilse kısa aralıklarla da olsa egzersiz yapmak, yenilenmemizi ve çok daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Alman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanlarından Jan Klod Kayuka egzersizin faydaları ve egzersizle ilgili diğer bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı:

Spor salonu şart değil
Egzersiz için mutlak surette bir spor salonu, ya da bir salon üyeliği şart değil. Dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere araba yerine yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi etkinlikler vücudumuz için oldukça yararlı egzersizlerdir. Egzersiz için mekan hiç önemli değil. Zira bu bir spor salonu olabilir, açık hava olabilir, ev olabilir, orman olabilir. Burada önemli olan vücudumuzun bir şekilde hareket ettirilmesidir.

Yaşına ve şartlarına uygun olmalı
Kişinin yapacağı egzersizin yaşına, kondisyonuna ve sağlık şartlarına uygun olması gereklidir. Özellikle belli bir yaşın üzerinde egzersiz yapanların ve yeni başlayanların dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Ailesinde kalp hastalığı hikayesi bulunan, sigara içen, kolesterol, tansiyon, şeker problemi olan, fazla kilo veya stresli bir yaşam tarzı bulunan bireyler bu sayılanlardan biri veya bir kaçına sahipse muhakkak bir spor hekimi kontrolünden geçmeli ve spora başlamalılar.

Ne sıklıkta ve ne kadar süreyle yapılmalı?
Yürüyüş başta olmak üzere koşu, yüzme ve tenis en çok önerdiğimiz sportif aktivitelerdir. Bu spor dallarından biri ya da birkaçı haftada en az 3-4 gün yapılmalıdır. En az yarım saat yapılması gereken bu spor dalları için ideal süre ise 45 dakikadır. Bu süre içerisinde egzersiz herhangi bir kesintiye uğramamalıdır. Açlıkta veya hafif bir yemeği takiben iki saat sonra yapılmalıdır. Sağlıklı kişilerde, kalp ve akciğer sağlığı için yürüyüş ile kalbin hızı "hedef nabız sayısı" na ulaşmalıdır. Öncelikle maksimal kalp hızı bulunur. Maksimal kalp hızı 220 sabit sayısından kişinin yaşı çıkartılarak hesaplanır. Hedef nabız sayısı, maksimal kalp hızının yüzde 50-75’i kadar olmalıdır. Nabız saymak için boynun her iki tarafındaki atardamarlardan (Şah damarı, Karotid arter) birine işaret ve orta parmaklarınızla hafifçe bastırmanız, 10 saniye sayarak bu rakamı 6 ile çarpmanız gerekir. Hedef nabız sayısına ulaşmak için acele edilmemeli, zaman
içerisinde ilerleme sağlanarak 6 ay içerisinde hedefe ulaşılmalıdır.

Hava şartları önemli
Egzersizin çok sıcak, çok nemli ve aşırı güneşte egzersiz yapılması sakıncalıdır. Egzersize ısınma hareketleri ile yavaş başlanmalı ve yavaş sonlandırılmalıdır. Göğüste rahatsızlık, kol, boyun-sırt ağrısı ve aşırı yorgunlukta doktora başvurulmalıdır. Kaliteli ve üretken bir yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak için spora ideal olarak çocukluk yıllarında başlamak gerekir. Ancak spora başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmayız. 70 yaşında eklem sertliği ve kemik erimesi olan, hiç egzersiz yapmamış ev hanımlarına bile ilaç tedavisinin yanında tedavi olarak egzersiz yapılması önerilir.

Egzersizin vücuda faydaları
Dr. Jan Klod Kayuka, egzersiz yapmanın kolesterolden tansiyona, kan dolaşımından sindirimine dek pek çok faydasının olduğunu belirterek vücuda olan faydalarını şöyle sıraladı:

-Egzersiz, her şeyden önce kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olur.
-Kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve sağlıklı bir kiloda
kalmamızı sağlar.
-Düzenli yapılan egzersiz tansiyonu düzenler.
-Stresi azaltır.
-Kan dolaşımını düzenler,damar tıkanıklığı hastalıkları ve kalp
krizi geçirme riskini azaltır.
-Bağırsak hareketlerini düzenler ve sıvı alımıyla birlikte kabızlık sorununa çare olur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1873
favori
like
share