Bir ihtimal daha var

Bir düşünün Tüm doğa yok olmuş, uygarlıklar sona ermiş, insanlar güzel bir hayat için değil, öldürmek için yaşar olmuş Tüm bunlara rağmen çok küçük bir umut olsa, ne yapardınız? Borderlands, ödüllü Brothers in Arms serisinin geliştiricisi Gearbox tarafından hazırlanıyor.

Bilinmez bir umudun peşinden koşmak

Dünyadaki doğal kaynaklar azalmaya başlayınca insanlık, koloniler halinde diğer gezegenlere yayılmaya başlar. Pandora isimli bir gezegende geçen yapım, yok olmak üzere olan bir hayatı değiştirmek için mücadele veren insanları konu ediniyor. Bu gezegen, oldukça devasa, daha önce görülmemiş mekânlar, yer altında gizemli mağaralar bulunduran ve her an ne olup bittiğinden emin olamayacağınız bir yer. Söylentilere göre, yüksek bir dağın tepesinde, gizemli bir kapı vardır. Ardında ise, mükemmel düzeyde teknolojik imkânlar yer alıyor. Bu teknolojiye sahip olunduğu zaman her şey değişebilecektir. Fakat burayı aramaya giden insanların bir daha geri dönmediğinden söz ediliyor. Eğer buna rağmen cesaretiniz varsa, takımınızı toplayın ve yola koyulun.

"Oyun boyunca karşımıza farklı türlerde rakipler çıkacak."
Borderlands, içeriğinde bolca RPG unsurları barındıran bir FPS oyunu. Senaryo moduna adım attığımızda 4 kişilik bir takımdan oluşan ekibi yönetmekle yükümlü olacağız. Her karakterin kendisine has özellikleri ve uzmanlık alanları olacak. Bunlardan kısaca bahsedelim. Roland bir asker ve Otomatik tüfek, pompalı gibi silahları rahatlıkla kullanabiliyor. Ayrıca yakın dövüş tekniklerinde de oldukça güçlü biri. Mordecai ise bir avcı. Yakın dövüşler için keskin bir kılıca sahip. Üstelik uzak mesafe atışlar için de bir sniper kullanıyor. Lilithin mistik güçleri var. Şok etkisi oluşturacak dalgalar yayarak etraftaki herkesi öldürebilir. Son olarak Brickten söz edersek, grubun tankı olarak gösterilebilecek kadar iri yarı bir karakter. Yakın mesafelerde güçlü yumruklar atabildiği gibi, oldukça iyi bazuka da kullanabiliyor.

Tüm karakterler ve kullandıkları silahlar, geliştirilebilir özelliğe sahip olacak. Her karakter için, bir FPS oyununda olmayacak kadar detaylı gelişim ağaçlarının olduğundan söz ediliyor. Adamımızı oyuna başlarken alıyoruz, ama süreç boyunca yapacağımız değişiklikler sonucu ortaya tamamen bize özgü ve benzeri olmayan karakterler çıkabilecek. Silahlardan da bir örnek verecek olursak yetkililer, oyunda 650 binden fazla değişik silah olacağını söylüyor. Tabii ki bu da, silahlar üzerinde yapacağımız geliştirmelerin bir sonucu. Teorik olarak her oyuncunun iyi kullanabileceği silahlar olacak, ama değişikliğe gitmek de sizin elinizde.

Yalnızlık en büyük düşman

Sayıca oldukça fazla olan görevleri, ister tek başımıza, istersek de co-op olarak arkadaşlarımızla yapabileceğiz. Co-op sırasında bir oyuncu takıma dahil olabileceği gibi, istediği an çıkabilecek de. Bu sırada yapay zekâ devreye girecek. Yapımcılar, tek kişilik oyun deneyiminin ve co-op oynanışın birbiriyle benzeştiğini söylüyor. Georbox başkanı Rany Pitchford, Co-op deneyiminden bahsetmek istemiyorum. Çok heyecanlı ve keşfedilmeyi bekleyen yönleri var diyor. Yani istersek tamamı arkadaşlarımızdan (Gerçek oyunculardan) oluşan bir ekiple hikâyeye dalabileceğiz.

Taban tepeceğimiz haritanın o kadar büyük olduğundan söz ediliyor ki, hatta Randy Pitchford bile Ben henüz oyundaki haritanın tamamını göremedim demek zorunda kalmış. Devrim niteliğinde görülen oyunun haritası, tamamen Rastgele tekniğinde oluşturulmuş. Zindanlar, mağaralar, yerleşim birimleri ve benzer mekânlar, bilinçli olarak konumlandırılmamış. Yapımı oynadıkça merak duygusu uyandıracak ve keşfetmeye başladıkça daha da bağlanabileceğiz. Gerçekten mükemmel bir özellik.

"Borderlands, radikal bir karar alınarak, yeni baştan Cel-shaded teknolojisiyle geliştirilmeye başlandı."
Borderlandsda, hem bizim kadar güçlü, hem de bir o kadar güçsüz insanlarla ve yaratıklarla mücadele edeceğiz. Yapımcılar, oyunda öncelikle kaotik bir dünya hazırlamayı amaçladıklarını söylüyor. Çevredeki insanlarla etkileşime girebileceğimiz, tamamen özgür hareket edebileceğimiz ve 150den fazla farklı görevin yer alacağı Borderlands, ayrıca para kazanabilmeniz için geçici iş bulmanıza da olanak tanıyor. İşleriniz ve görevleriniz dışında, alacağınız bir araç ile haritayı gezebilir, isterseniz yağma da yapabilirsiniz. Karakteriniz ve silahlarınız için yapabileceğiniz geliştirmeler, araçlar için de geçerli. Silah veya nitro ekleyebilecek, uzun mesafeleri kat ederken çatışmalara girebileceğiz. Harita için son bir not daha, oyunda hiçbir yükleme ekranı yer almayacak.

Çizgi roman gibi

Son örneklerden biri olarak Prince of Persia oyununda gördüğümüz Cel-shaded teknolojisi, Borderlandsta da kullanılıyor. Unreal Engine 3 temeli üzerine geliştirilen yapım, şimdiki görsel kalitesinden oldukça farklıydı. Alınan radikal bir karar neticesinde, oyunun bu yöntemle geliştirilmesine karar verilmiş. Yetkililer motor hakkında, Böyle büyük bir dünyada, bu motoru kullanmak zor oldu açıklamasında bulunmuştu. Görünüşe göre çıkarılan iş gayet güzel. Kaotik ortam, güçlü fizik özellikleriyle de desteklenecek.

İşlrtim Sistemi: Windows XP/Vista
İşlemci: 2.4 Ghz
RAM: 1 GB (2 GB Vista için önerilen)
Ekran Kartı: 256 mb / GeForce 8 / Radeon R8xx
HDD: 8 GB

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 506
favori
like
share