Ukraynadan sonra bu seferde Afrikanın çöllerinde terörist avına çıkıyoruz. 5. Özel görev timine yine görev düştü.

5. Özel görev timine yine görev düştü. Bu sefer Günümüzden yedi yıl sonra, 2009da Doğu Afrikadayız. 60 yılı aşkın bir süredir iç savaş ile boğuşan Etopya, daha ufak olan komşusu Eriteriayı istila etmiştir. Bunun sonucunda Kızıl Denizde, gemileri tehdit etmeye başlamıştır. Elit bir Amerikan birliği olan Yeşil Berelilere yada bildiğimiz diğer adı Hayaletlere yeniden iş düştü. Eriteriadan bir çıkarma yaparak, Ethopyanın içine sızmanız ve bu istilayı başlatanları yok etmeniz gerekiyor. Biz de burada oyuna dahil oluyoruz.

Red Storm and Ubi Soft, geçen yıl çıkardıkları oyunun ardından yeni görev paketi ile yeniden karşımızda. Tabii bu paket yine Tom Clanynin adını taşıyor. Tom Clancyi kitaplarından tanıyorduk. Artık oyun piyasasında da senaryolarından. Kurulumu oldukça kolay olan paket, kendini otomatik olarak Mods klasörü altına kopyalıyor. Hemen belirteyim ki Ghost Recona sahip olmanız gerekiyor. Görev paketi, ilk oyunda olduğu gibi oldukça büyük ve açık alanlarda geçiyor. Yine bulduğumuz hemen hemen her çalının, her kayanın arkasını siper olarak kullanıyoruz.

Tactical Operations for Dummies...
Başlıktanda anlayabileceğiniz gibi aslında oyun son derece basit. Ne kadar zevk alabilirsiniz bilemem ama sadece takım arkadaşlarınıza vereceğiniz emirlerle bile oyunu bitirebilirsiniz. Gelişmiş yapay zekaları sayesinde adamlarınıza shift tuşuna basarak görevi iletmeniz yeterli olacaktır. Ama unutmayın ki bu yapay zekaların benzerini kötülerde kullanıyor. Ben de Allah Allah diye içeri gireceğim diyorsanız o zaman biraz kastırmanız gerekecek.

Oyuna getirilen yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
Yeni Multiplayer modları : Takım tabanlı kuşatma ya da egemenlik kurma modları. Takımlar, bir bölgeye saldırı yada savunma durumunda oluyorlar. Multiplayer için 4de yeni harita bulunuyor.
Single Player görevler : Oyunda tek kişilik 8 yeni görev bulunuyor.
Silahlar : Yeni silahlar olmadan çıkan bir görev paketi bugüne kadar görmedim. Desert Siegede bu kuralı değiştirmemiş tabii ki. İşin güzel yanı burada işte. Tam 9 tane yeni silah oyuna dahil olmuş. AN-94 Russian tüfeği, M60 makinalı tüfek, Barretta M98, PKM Rus makinalısı, Belçika yapımı FN-FAL Para Variant, A-91, H&K PSG-1 dürbünlü tüfek, Bizon 9mm ve Rus yapımı Groza. Silahların çeşitliliğinden görecebileceğiniz üzere, gerçekten pisliğin içine batmış durumdasınız.

Oyunun arabirimi aynı. FPS severler için son derece basit kullanışlı. Bu sayede düşmanı indirmeniz daha rahat oluyor. Bunu arazilerin durumu ile birleştirince oldukça iyi sonuç alabiliyoruz. Ghost Recondan alışık olduğumuz çalı arkası saklanma muhabbetini burada çok fazla gerçekleştiremeyebiliriz. Çölün açık arazilerinde çalı bulmak bile gerçekten zor oluyor. Hiç beklemediğiniz bir anda karşıdan gelen yerel kıyafetlere bürünmüş bir militan anlınızın ortasından sizi avlıyabiliyor.

Grafiklerde gelişmeler olmuş mu? Bizim gördüğümüz kadarı ile hayır. Zaten yeterince güçlü olan grafik motorunu modifiye etmeye gerek görülmemiş. Ama Rainbow 6den hatırlayacağınız ve Ghost Reconda da devam eden parlak ekranlar biraz daha düzeltilmiş gibi. Bu oyunun atmosferini ve oynanabilirliğini etkiliyordu. Senaryolar daha iyi düzenlenmiş olduğu için belki de daha başarılı sonuçları alabiliyoruz.

Pek çok kuruluş tarafından yüksek puanlar verilen görev paketine bizde yüksek değerler veriyoruz. Eğer Tom Clancy hayranı, aynı zamanda FPS-Severseniz bu paketi sadece multiplayer haritaları için bile tavsiye ederim.İşletim Sistemi: Windows® 98/ME/2000/XP
İşlemci: Pentium® II 450 MHz, AMD K6 III 500
RAM: 128 MB
Ekran Kartı: 16 MB , 3D
HDD: 2 GB

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
karamaske67 Tarih: 11.01.2010 23:54
tşk