Sabunun Özellikleri Nelerdir Nasil YapılırKirli ve yağlı şeyleri temizlemek üzere kullanılan bir madde. Sabun, yağ asitlerinin sodyum potasyum ve amonyumla meydana getirdiği tuzlardır. Yalnız, her yağ asidinin tuzuna sabun denmez. Oleik, stearik ve palmitik asitler gibi asitlerin alkali madenlerle yaptıkları tuzlara ya da reçine tuzlarına sabun denir. Bu asitlerin, öbür maddelerle yaptıkları tuzların bir kısmı, suda erimediği için sabun gibi kullanılmaz.
Sabunun, temizleme işinde, fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki ödevi vardır. Suda eriyen sabun, su ile birleşerek yağ asidi ve baz meydana getirir. Yağ asidi, çok ince koloidal parçalar halinde sabun köpüğünü meydana getirir. Bu köpük adsorpsiyon özelliğinden dolayı, ufak kir parçalarını çamaşırdan ve deriden koparır, kirli sabun köpüğü halinde su ile akıp gider.
Bu sabunun fiziksel temizlenmesidir. Açığa çıkan baz ise, özellikle ılık su ile çamaşır ve derindeki yağları sabun haline koyar ve temizler. Bu da kimyasal temizleme dir.
Fabrikalarda sabun, sabunun esas maddesi, fabrikanın büyüklüğüne göre, 5-10 tonluk kazanlarda kaynatılarak yapılır. Kazan maden kömürü, talaş ve zeytin posası sıkılarak ısıtılır. Kazana önce yağlar atılır. Onlar kaynarken sulu maden tuzları eriyikleri katılır. Isının etkisiyle sabonifikasyon başlar. Yağ asidi ile gliserin ayrılır; yağ asidi maden tuzuyla birleşir, organik tuz haline gelir. Bu organik tuz, sabundur. Kazandaki sabun içinde gliserine tuz eriyiği katılınca gliserin dibe çöker, koni biçimindeki kazanın dibindeki musluk açılıp gliserin boşaltılır.
Sabun iyice temizlenmek için birkaç sefer yıkatılıp soğutulur. Bu iş bazen 2 -3 hafta sürer. Sonra pervaneli kazanlara konur. Burada hafif hafif dövülerek önce ısıtılır, sonra soğutulur. Sabuna dökülürken, istenirse boya veya koku katılır. Bu iş, kazana suda kolayca eriyen bir boya ile renkleştirilmiş su veya kokulu sular akıtmak suretiyle yapılır. Bazen Reçine de katılır. Sabun bulamacı döküldükten sonra birinci soğuma kalıplarına dökülür. Burada soğurken küçülür. Yumuşak halde, kolayca kalıptan çıkar. Sonra ikinci kalıplara konur. Burada cendere ile sıkıştırılarak istenen şekil verilir. Üzerine yazı veya süsler basılır, bildiğimiz sabun olur.

Sabun, sabunlaştırma denen kimyasal bir oluşumla elde edilir. Hayvansal veya bitkisel bir yağlı madde, soda veya potas gibi alkalinli bir bazla beraber kaynatıldığında, yağlı maddedeki yağlı asit bazla birleşir ve ayrıca bir de gliserin elde edilirArap sabunu veya yumuşak sabun diye adlandırdığımız sabun türü macun gibidir. Bu tür sabun karanfil veya kolza yağından elde edilir ve sabunlaştırma sırasında çıkan gliserinle, yağlarla bir-leşmemiş bir miktar serbest baz içerir. Bu sabun çok alkalinli olduğundan kaba temizlik işlerinde kullanılır. Marsilya sabunu denen sert sabunlar iki türe ayrılır. Yerfıstığı ve soda esas alınarak yapılan bildiğimiz beyaz sabunlar; bir de zeytinyağından yapılan yeşil sabunlar. Bu sabunlarda gliserin yoktur.Toz deterjanların rekabetine karşı koyabilmek için, temizlik sabunlarını mükemmelleştirmek amacıyle teknik alanda büyük çabalar sarfedilmektedir. Temizlik sabunları, artık eskiden olduğu gibi % 62 oranında değil de % 70 oranında yağlı asit içermektedirler. Yarı saydam- veya kehribar rengindeki bu sabunlara gitgide daha da çekici bir görünüm verilmektedir. Tuvalet sabunları, temizlik sabunlarıyle aynı temele dayanırlar. Ancak üretim sırasında daha ince işlemlerden geçerler. Tuvalet sabunu hamuru kurutulur, öğütülür, kalıplara dökülür. Bu hamur tekdüze olduğu gibf hiç denecek kadar az su içermesi nedeniyle oldukça ekonomiktir. Diğer sabunlara göre artıklardan daha fazla arınmışlardır ve yağlı asit oranları da % 78-80′i aşkındır. Tuvalet sabunlarını daha çekici bir hale getirmek için birçok maddeler eklenir. Bu maddeler parfüm, renk verici maddeler ve sabunlaştırma sonunda meydana çıkacak kimyasal dönüşümleri önlemek için yağ, süt, koldkrem, lanolin gibi yumuşatıcı ve besleyici maddelerdir.Bir de “her işe yarayan sabunlar” vardır. Hem çamaşır yıkamaya hem de yıkanmaya yarayan bu sabunlar tuvalet sabunlarıyle temizlik sabunları arasında ortacfa bir yer alırlar

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 3134
favori
like
share