Sual: Sol elle yiyip içmek ve iş yapmak haram mıdır?

Cevap:

Hayır, haram değildir. Sağ elimiz meşgulse, sol elle yemenin hiç mahzuru olmaz. Kasten, özürsüz sol elle yemek sünnete aykırı olur; tenzihen mekruh da denilmiştir; çünkü sol elle yemek, (Sağ elle yiyip için; çünkü şeytan, sol eliyle yiyip içer) mealindeki hadis-i şerife aykırı olur.

Unutarak veya bir mazeretle yenirse, hiç mahzuru olmaz. Piknikte, sofradan uzak bir yerde, sağ el meşgulse, sol elle de yiyip içilebilir; çünkü Peygamber efendimizin de, ekmeği sağ eline alıp, sonra karpuzu sol eliyle yediği görülmüştür. (Şir’a)

Eğer sağ el meşgulse, mesela sağ elde ekmek varsa, kavunu, üzümü veya başka bir yiyeceği sol ele alıp yemek caiz olur.

Solak olanların, sağ elle yapılacak işleri sol elle yapmaları günah değildir. Mesela sol elle kurban kesebilir, yazı yazabilir ve diğer işleri de yapabilir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2732
favori
like
share
Terakkiperver Tarih: 29.10.2009 07:18
Çocukken,devamlı olarak sol eline verilen herşeyden çocuklar sola alışıyorlar... Bu yüzden onlar solak olarak büyüyorlar... Onlara sağ ve sol ellerini nerelerde kullanacaklarını öğretip alıştırmak gerekir...Aksi takdirde solak olarak yaşamaya devam ederler...
Terakkiperver Tarih: 29.10.2009 07:10
byHaktan
Moderatör

ancak unuttuğunuz bişey var..
Solaklar sağlakların yaptığı işi sol ile yapıyorlar...
Yani solak olarak ben taret için sağ elimi kullanıyorum..
Diğer solaklar da olduğu gibi..
Sağ ve sol el her ikiside kullanılmak için verilmiştir...
Sağ elini kullananların yaptıkları işi biz sol ile yapıyoruz.Bizim ana elimiz sol oluyor.
Bu durumda ben taret için normal olarak sağ elimi kullanıyor oluyorum...
Tıp dini doğrular her zaman ..
Bunuda eklemek gerekir diye düşünüyorum..Solak olabilirsiniz ama, taharetlenmeyi sol elle pekala yapabilirsiniz. Ana el sağ eldir. Kendinizi kandırmayınız.Biraz kendinizi alıştırırsanız sol elle taharetlenmeyi çok çabuk alışacağınızdan eminim...
Terakkiperver Tarih: 29.10.2009 07:02
Sol Elle Yemek Yemek Haram mıdır?

Doğuştan solak olan bir insanın sol el ile yemek yemesi dinen doğru mudur.(söyle bir yorum için öyle birisi için sol elini sağ olarak sol elini sağ olarak kullanabilir.)

Cevap:

Sağ elle yemek yemeye dair şu mübarek beyanları görüyoruz:

Ömer b. Ebî Seleme (r.a.) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın terbiyesinde bir çocuktum. Yemekte elim, tabağın her tarafında dolaşıyordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bana ikazda bulundu: "Evlat! Allah'ın ismini an, sağınla ye, önünden ye!" Bundan sonra hep böyle yedim."[1]

"Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer."[2]

"Her biriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin, sağ eliyle alsın, sağ eliyle versin. Zira şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir, sol eliyle alır" buyurdular."

Bu hadisi şeriflerden şu neticeleri çıkarabiliriz:

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu üç hadislerinde yemek adabından bilhassa "sağ elle yeme" üzerinde durmaktadır. İslâmî adapta sağ elle yemek, solla yemek yememek mühim bir esastır. Bu hususun ehemmiyeti hadislerin muhtevasından ve emrin te'kidli bir üslupla ifade edilmesinden anlaşılmaktadır.

Sağ elle yemek yemenin hükmü konusunda birkaç görüş vardır.

Şafiîlerden çoğu mendub demiştir. İmam Gazali ve İmam Nevevî de böyle hükmetmiştir. Ancak İmam Şafiî er-Risale ve el-Ümm'de vacib olduğuna hükmetmiştir.

İbni Arabî de: "Şeytana nisbet edilen bütün fiiller haramdır." kaidesinden hareketle sol elle yemenin haram olduğuna hükmeder.

Kurtubî, sağla yemenin mendub olduğuna hükmeder. Hadisteki emri "sağı, sola teşrif etme" kabilinden görür. "Çünkü der, sağ el umumiyetle soldan daha kuvvetli, işe daha yatkın, her çeşit işi yapmada daha erken davranandır. Sağ (yemin) kelimesi, yümn (uğur) kelimesinden türemiştir. Cenâb-ı Hakk da ehl-i cenneti sağa nisbet edip ashabu'lyemîn (defteri sağından verilenler) diyerek sağı şerefli kılmıştır..." [3]

Bütün bu açıklamalardan sonra sağ elle yemenin Efendimiz (sas)'in bir sünneti olduğunu ve bu konuda Efendimiz (sas)'in çok hassas davrandığını görmekteyiz. Bu açıdan sağ elle yemeye hassasiyet göstermeliyiz. Âlimlerimizden "menduptur" diyenler olduğu gibi sol elle yemenin haram olduğunu söyleyenler de olmuştur. Bu durum, meselenin hassasiyetini daha da teyit etmiş oluyor. Solak olan bir kimsenin sağa alışması imkânsız bir şey değildir. Bunun için, usulünce, anlatarak, ikna ederek ve biraz da zamana bırakarak alıştırmaya çalışmak gerekir.

[1] Buhârî, Et'ime 2, 3; Müslim, Eşribe 108; Muvatta, Sıfatu'n-Nebiyy 32; Ebu Dâvud, Et'ime 20

[2] Müslim, Eşribe 106; Muvatta, Sıfatu'n-Nebiyy 5; Ebu Dâvud, Et'ime 20

[3] Kütüb-i Sitte, İbrahim Canan
Sari Menekse Tarih: 29.10.2009 02:56
Istisnalar kaideyi bozmaz.
Peygamber efendimiz ( s.a.v.) bazi zamanlarda sag eli ile ekmegi tutup sol eli ile karpuz yedigi söylenir.
byHaktan Tarih: 29.10.2009 02:29
ancak unuttuğunuz bişey var..
Solaklar sağlakların yaptığı işi sol ile yapıyorlar...
Yani solak olarak ben taret için sağ elimi kullanıyorum..
Diğer solaklar da olduğu gibi..
Sağ ve sol el her ikiside kullanılmak için verilmiştir...
Sağ elini kullananların yaptıkları işi biz sol ile yapıyoruz.Bizim ana elimiz sol oluyor.
Bu durumda ben taret için normal olarak sağ elimi kullanıyor oluyorum...
Tıp dini doğrular her zaman ..
Bunuda eklemek gerekir diye düşünüyorum..
Sari Menekse Tarih: 29.10.2009 02:01
Tahmin yapildi, bende hatirlatma yaptim.
Bazi yiyecekler pismeden yenmek icin sunuluyor. Yemegi yapmakta yemekte sonucta ayni ellerle oluyor.
Konu icerigine itiraz etmedim. Bu isleri iyi bilenlere ve bize aktaranlara birakiyorum zaten.
Taharet almayanlar da var ve o kisiler genelde temizlenmek icin sag ellerini kullaniyorlar. Dolaysiyla yemeklerini de sag elleriyle yiyorlar. Kasik ve catala ihtiyac olmadan da bazi yiyecekler yeniyor.

Peygamber (s.a.v.) efendimizin sünnetlerine uymak adaptan sayilir. Hürmet ve saygi göstergesidir. Elimizden geldigince yapmaya özen göstermek gerek, aliskanlik meselesidir. Sünnetlere uyulmazsa da günah islemis olmayiz.

Sevgili Peygamberimiz her hareketinde bir mana vardir. Yaptigi hic birseyi öylesine yapmamistir. Örnegin; Yemege oturdugu vakit dizini midesine öylesine dayamamistir. Farkina varmadan gereginden fazla yemek yememisi icin bir önlemdir. Cogu zaman uygulamakta yarar vardir.
Yemekte mümkün oldugunca sirf sag eli kullanmak, yedigimizi kontrol altina almak demektir. Yemegin birini birakmadan digerini elimize alip kontrolsüz yememek icin önlem almaktir.
Icecegimiz bir bardak suyu bir anda degilde oturarak 3 seferde icmek, susadigimiz anda suyu doya doya icmemek icin bir eziyet icin önerilmemistir. Aksine insan sagligi icin cok önemli bir sünnettir. Ayakta iken mide asili halde olur, oturdugumuz vakit diger organlardan desdek alir( bu durumdaki midenin isleminin tam olarak yetkili kisiler anlatabilir). Dolaysiyla suyu yavas yavas ve oturarak ictigimizde midemize iyilik etmis olur.
Sag tarafimiza yatmamizin gerekli oldugu sebep ise; midemizin sag tarafa dogru oldugundan ve icindeki asitler yemek borusuna gitmemesi icindir.
Bunlari kafadan uydurmadim. Günümüzdeki tippin onayladigi gerceklerdir. Doktor ve benzeri degilim genis bilgi veremem elbette ama anlamak icin yeterli...

Velhasil bu sünnetin önemli sebebi mikroplardan uzak kalmak degildir.

M.Kutsi Çil Tarih: 28.10.2009 17:21
Yemek yapanlar,hangi ellerini kullanırsa kullansın,yapılan yemek,saatlerce kaynıyor,sanırım o kadar kaynamaya ortalıkta zararlı bir şey kalmaz.Hem mikroplu suların bile kaynatılarak içilmesi tavsiye edilmiyor mu.Ben yemeği yemekten bahsettim,yapmaktan değil.Sonra ben tahminimi yazdım.Biz en iyisi bu işi,anlayanlara bırakalım.
Sari Menekse Tarih: 27.10.2009 21:18
Birseyi unuttunuz efendim, yemek yapan kisiler yalniz sag ellerini kullanmiyorlar : )
M.Kutsi Çil Tarih: 26.10.2009 16:22
Sol el ile taharet yapılır,her ne kadar yıkansa temizlense bile,yine de tırnaklar arasında bir şeyler kalır.Yemek yerken bunların da yenmemesi için,sol elle yemek doğru karşılanmamış olabilir,zira o zamanlar sanırım kaşık çatal da yok.Ama bugün yemekler elle yenmiyor.Bu yüzden sağ elle de sol elle de yenebilir.Ama doğrusunu bu işten anlayanlar bilir.