Japonya'da geliştirildi; ölmek üzere olup olmadığınızı anlıyor: İşte ilginç bir teknoloji...

Yokohoma City Üniversitesi'nden Kenji Ohsihe ve takımının geliştirdiği algoritma, kendi iddialarına göre birini kısa bir süre dinleyerek ölüp ölmeyeceğine karar verebiliyor.

Bu algoritma aslında oldukça mantıklı bir sebep için geliştirilmiş. Japonya'nın 999 acil durum çağrılarında, gerçekten ölmek üzere olan, durumun aciliyetinin en üst noktada olduğu aramalara öncelik verebilmek için düşünülmüş. Algoritma telefon konuşmasında kısacık bir süre dinlediği hastanın ya da yaralının durumunun ne kadar kritik olduğunu ölçüyor.

6 aylık veriler incelenip işlenerek ortaya konan algoritma, nefes alıp verme, bilinç düzeyi ve arama sonucunda ambulans olay yerine vardığında arayanın sağlık durumumun ne olduğunu işleyerek ortak koşulları buluyor.

73.992 ambulans çağrısından yüzde 90'ı operatörlerin acil ambulans yollamasını gerektirecek kadar ciddi gözükse de ölen ya da olay yerinde suni teneffüs gibi acil müdahale gerektiren vaka sayısı sadece 2349 olmuştu. Bu da en önemli olayları aradan seçmenin zorluğunu gösteriyor.

Bu seçimi kolaylaştırmak için geliştirilen yazılımın tutarlılık oranının ise şimdilik ne yazık ki istenilen düzeyde olmadığı kaydediliyor. Elbette gelecekte daha fazla verinin işlenerek daha tutarlı sonuçlar sağlanması mümkün olabilir. Durumların aciliyeti gerçekçi bir şekilde belirlenerek, ambulansların öncelikli olarak kime gideceği tespit edilebilir, sistem etkin bir şekilde çalışabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 351
favori
like
share
Terakkiperver Tarih: 29.10.2009 07:33
Bu bana saçma geldi. Çünkü nice hastalar gördüm;öldü, ölecek diyorlardı şimdi ise ayaktalar ve geziniyorlar...

Kimin ne zaman ve nerede öleceğini Allah'dan başkası bilemez.

Japonlar kendilerine saklasın bu ilmi!... :9::9:
Chosen One Tarih: 28.10.2009 13:41
allahtan baska kimse ölümü bilmezz
iskorpinx Tarih: 27.10.2009 12:34
Onu Allah dan Baska biri Bilmez