Bebeğim Erkenmi Doğacak - Bebek Cinsiyeti - Bebeğim Hangi Cinsiyet

Erken doğum hamilelik sürecinin kötü bir sürprizi olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalar erken doğumun %5-10 oranında yaşandığını ve tüm tıbbi gelişmelere rağmen bu oranın azaltılamadığını göstermekte. Peki bunun nedeni nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy erken doğumun nedenleri hakkında bilgiler verdi.

Op. Dr. Evrim Aksoy: “Erken doğum; anne adayının, son adet tarihinin ilk gününden itibaren başlatılmak kaydıyla, 40 hafta süren hamilelik sürecinde, doğumunun 37. gebelik haftasından önce olması durumudur.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: Prematürite, maalesef bebek için ciddi bir risk durumudur. Ortaya çıkan komplikasyonlar da ölümcül olabilmektedir. 22–23. gebelik haftalarında doğan bebeklerin yaşam şansı, gelişmiş ülkelerde bile %20’lerde verilmektedir. Ülkemizde bu oran daha da düşüktür. 28. gebelik haftasına doğru ilerledikçe yaşam şansı artmakta, olabilecek komplikasyonların görülme oranı ise düşmektedir.
Erken doğumun oluşma mekanizması halen tam olarak aydınlatılamamıştır ancak, %25 oranında bir grup, bebeğin ve annenin iyilik hali için tıbbi zorunluluk gibi erken doğurtulan vakalar olduğunu söylüyor. Kendiliğinden erken doğuma giden vakalarda sebep olarak; hormonsal etkiler, enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, rahimde oluşan gerilme gibi pek çok mekanizma düşünülmektedir.

Erken doğum riski taşıyan kadınlar

• Daha önce erken doğum yapmış olanlar,
• Çoğul gebeliği olanlar, (İkiz, üçüz gibi.)
• Rahim ya da rahim ağzı anormallikleri olanlar,
• 17 yaşından küçük ya da 35 yaşından büyük olanlar,
• Sigara, alkol ya da ilaç kullananlar,
• Gebelik sırasında hekim kontrolüne gitmeyenler,
• Hipertansif ya da diyabetli olanlar,
• Stresli yaşamı olan ya da kötü beslenenler,
• Alt genital sisteme ait enfeksiyonu olanlardır.

Erken doğan bebeklerde en sık karşılaşılan problemler

- Solunum yetmezliği sıkıntısı (Akciğer hasarı)
- Beyin içi kanamalar
- Kalp damar problemleri
- Bağırsak problemleri-yaygın hasar
- Körlük
- Sarılık
- Anemi (Kansızlık)
- Enfeksiyonlar
- Beyin hasarına bağlı spastisite

Erken doğum riskine karşı alınabilecek önlemler

Hamile kalmayı planlıyorsanız, hamilelik öncesinde doktor kontrolünden geçmelisiniz. Bu sayede, ileride erken doğum yapmanıza neden olabilecek önemli bir sağlık probleminizin (Yüksek tansiyon ya da diyabet gibi) olup olmadığının da tespitini yaptırmış olursunuz.

Hamile kalmadan önce ve hamileliğinizin 3. ayına kadar günde 400 mikrogram folik asit kullanmalısınız. Son çalışmalar, hamilelikten 1 yıl öncesinde başlanan folik asitin prematürite riskini belirgin ölçüde azalttığını göstermektedir. Folik asit aynı zamanda, beyin ve nöral tüp aykırılıklarını da azaltmaktadır.

Hamileliğinizden önce sigarayı bırakmalı, kullandığınız ilaçları doktorunuza danışarak düzenlemelisiniz. Eğer, obez ya da aşırı düşük kiloya sahipseniz kilonuzu optimum seviyeye getirmeli ve gebelik boyunca ortalama olarak 10–13 kg almalısınız.

Prematüre bebeklerin medikal problemleri önceden önlenebilir mi?

Erken doğuracağı öngörülen anne adayı hastaneye yatırılarak bebeğin akciğer gelişmesini sağlayabilmek için kortikosteroid tedavisine başlanır, doğum eylemi bu tedavi süresince durdurulabilirse, akciğer yetmezliği, beyin içi kanama ve ölüm riski azaltılmış olabilir.

Tokoliz denilen, doğum ağrılarını geçici olarak durdurma tedavisi için kullanılan çeşitli ilaçlar, her hasta için özel olarak seçilmelidir. Kısa süreli olsa da bu erteleme kortikosteroid tedavisi için zaman kazandırmaktadır.

Prematür doğan bebekler, çoğu zaman yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyacağı için bu riskin olduğu durumda, bebek yoğun bakım ünitesi iyi gelişmiş bir merkezde doğum yapmanız, bebeğinizin daha sonra yaşayabileceği komplikasyonları azaltma yönünden önemli rol oynayacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 354
favori
like
share