Espace Salvador Dali Müzesi

Paris'in merkezinde yer alan Espace Salvador Dali, sürrealist sanatçı Salvador Dali'ye adanmıştır. Müzede, Dali'ye ait birçok çizim, karikatür ve heykelin yanısıra, az sayıdaki resimleri de sergilenmektedir. Dali�nin gravürlerine de yer veren müze, Fransa'daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahiptir.
19. yüzyılın sonunda Montmartre, Paris'deki sanatsal yaşamın merkezi haline geldi ve Toulouse Lautrec (Au Moulin Rouge � 1891), Renoir (Bal du Moulin de la Galette � 1876) ve Picasso (Les Demoiselles d'Avignon � 1907) gibi sanatçıları kendisine çekti. Kübizmin doğduğu yer kabul edilen ünlü BateauLavoir (1907) gibi sanatçı atölyeleri ortaya çıktı ve gözde hale geldi.
Salvador Dali de bu dönemde, Paul Eluard'ın 1929'da Gala için kurduğu Becquerel 7. sokak'taki bir dairede yaşamaya başladı. Diğer çalışmalarının yanısıra buradaki rüzgar değirmenlerini görmezden gelemeyen Dali, Cervantes�in ünlü romanı Don Kişot�u resimlemeye başladı.Kasım 1956'da Jean Baptiste Clement'de, Don Kişot serisinin ilk gravürlerini gerçekleştiren ünlü üstat, bu işlem sırasında iki gergedan boynuzu ve mürekkebe daldırılmış tahıllar kullanmıştı. Bu gravürlerin yapım aşamalarını anlatan bir de kısa film çekildi. Bu ayinsel anın gizemini ve seyircinin kattığı manevi gücü anlatan film de burada izlenebilmektedir.
Butte Montmartre'nin tam tepesindeki müzenin iki katı, ziyaretçilerinin Dali'nin en iyi eserlerinin, yaratım süreçlerine dair detaylı bilgiler edinmelerini sağlamaktadır.
Espace Salvador Dali, seminer, toplantı ve basın konferanslarının yanısıra; akşam yemekleri, gala ve kokteyl partiler, özendirici programlar, atölye çalışmaları ve iş-sanat terapileri gibi etkinlikler için de kullanılmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share