Proaaa - Protetik tedavi nedir - Protetik tedavi nasıl yapılır - Protetik tedavi basamakları


Protetik tedavi

Kuron
Kötü bir şekilde zarar görmüş ya da çürümüş olan dişlerin üzerlerine gelen diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.
Kuronların birçok uygulanma nedeni vardır. Çoğunlukla diş herhangi bir dolgu materyali ile tedavi edilemiyor ise ve dişteki mevcut hasar nedeni ile bu şekilde güçlendirilemiyor ise dişin çatlak parçalarını da bir arada tutabilmek için kuronlar kullanılır. Aynı zamanda köprü olarak kullanılırlar. Şekilleri bozuk ve renklenmiş dişlerin kozmetik düzenlemeleri için de kullanılabilirler.
Kuronlar aaaal altyapılı porselen ya da aaaal desteksiz tam seramik olabilir. Arka dişlerde aaaal altyapılı porselen kuronlar tam seramik kuronlara göre daha kuvvetlidir. Bu nedenle bazı vakalarda kullanımları daha iyi sonuç verir.
Kuronların ömürleri yaklaşık olarak 7 yıl olsa da çok daha uzun süre örneğin 40 yıl gibi ağızda başarı ile kalabilmektedirler.
Dişin Preparasyonu (Hazırlanması)
Kuron yapılmadan önce mevcut çürüğün boyutunun büyüklüğü pulpanın yaralanma veya enfeksiyon riski nedeni ile dişin kanal tedavisine ihtiyacı olabilir. Ancak bu durum kuron yapılacak tüm dişler için geçerli değildir.
Çürük ya da hasarlı dişlerin büyük miktardaki madde kayıpları nedeni ile kuronun desteklenmesi gerekir. Bunun için bir altyapıya ihtiyaç duyulur. Diş kanal tedavisi görmüş ise kanaldan destek alınarak post & core denen altyapı oluşturulabilir.
Dişte öncelikle kuron için yer hazırlanır. Gerekli dolgular düzenlemeler yapıldıktan sonra dişlerin ölçüsü alınır. Kuron yapılacak dişin alt ve üstündeki dişlerin ölçüsü alınır. Böylece kuronun kapanışınızda problem yaratmaması sağlanır.
Ölçüler laboratuara gönderilir. Kuron laboratuarda yapılıyorken hasta geçici kuronlarını kullanır. Bu geçici kuronlar diş hekimi kliniğinde aynı gün içerisinde yapılarak hasta ağzına yerleştirilir. Geçici kuronların yapıştırıldıkları materyal kısa sürede uzaklaşacağından dişte çürüme oluşmaması için daimi olanları ile değiştirilmeleri gerekir.
İkinci randevuda geçici kuron çıkarılarak daimi kuronların provası yapılır. Kuronlar yerleştirilmeden önce bazı ayarlamalar ya da ek cilaya gerek olabilir. Her şey hazır olduğunda kuron dişe yapıştırılır.
Tedaviden Sonra
Kuron yapılmış olan dişiniz canlı ise kuronunuz yapıştırıldıktan sonra herhangi bir hassasiyet ya da rahatsızlığınızın olmaması gerekir. Az miktarda sıcak-soğuk hassasiyeti olabilir. Ancak ısırdığınız anda ağrı ya da hassasiyet hissediyorsanız diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekir. Bu sorun büyük ihtimal ile kuronun yüksek olmasından kaynaklıdır ve kolaylıkla düzeltilebilir.
Kuronların kırılması mümkündür ve bazen ağız içerisinde tamir edilebilirler. Kırık geniş bir alanda ise kuronun yenilenmesi gerekebilir.
Kuronun yapıştırıldığı materyal tükürüğün de etkisi ile bulunduğu yerden uzaklaşabilir. Böylece kuronun içine sızan bakteriler tarafından çürük oluşturulabilir. Bu nedenle kuronunuzun bollaştığını hissettiğinizde diş hekiminiz ile görüşmelisiniz.
Yapıştırıcının uzaklaşması ya da kuronun uyumsuzluğu nedeni ile kuron yerinden çıkabilir. Bu durumda hemen diş hekiminiz ile görüşmelisiniz. Eski kuronunuz yeniden yerleştirilebilir ya da yeni bir kuron yapılması gerekebilir.
Köprüler
Bir veya birden fazla diş eksikliğinde komşu dişler (doğal dişler diş ve implant kombinasyonu ya da sadece implantlar) ile desteklenen özel kaplamalarla aradaki boşlukların doldurulması için yapılırlar. Bir köprünün uygulanmasında eksik dişin oluşturmuş olduğu boşluğun iki yanındaki dişler (doğal dişler ya da implantlar) kuronlarla kaplanır ve boşluğu kapatacak olan yapay diş de bu kuronlar arasında yer alır.
Kuronla kaplanacak dişler sağlıklı ve güçlü ise kanal tedavisine gerek olmaz. Kuronların dişe tam uyumlu yerleşebilmesi için dişten bir miktar madde kaldırılır. Geleneksel köprüler aaaal altyapılı porselen ya da tam seramik materyallerden yapılır.
Köprü yapımı için en az üç randevu gerekmektedir. İlk seansta kuronlanacak dişler hazırlanır ölçüleri alınır ve geçici dişler yapılır. İkinci seansta kuronların aaaal altyapıları prova edilir ve üçüncü seansta köprü yerleştirilir.
Köprülerin ömrü en az 5 - 7 yıldır. Genellikle 7 yıldan uzun süre ağız içinde başarı ile kalabilirler.
Çeşitli kuron ve köprü materyalleri bulunmaktadır:
• aaaal Altyapılı Porselen Kuron ve Köprüler
1. Kıymetsiz aaaal Altyapılı Porselen Kuron ve Köprüler
2. Yarı-Kıymetli aaaal Altyapılı Porselen Kuron ve Köprüler
3. Kıymetli aaaal Altyapılı Porselen Kuron ve Köprüler
• aaaal Desteksiz Tam Seramik Kuron ve Köprüler
aaaal Altyapılı Porselen Kuron ve Köprüler
aaaal altyapı içeriğinde ‘’Nikel-Kobalt’’ veya ‘’Altın’’ alaşımları kullanılmaktadır. Alaşımların içindeki altın oranlarına göre aaaal kıymetsiz yarı-kıymetli ya da kıymetli olarak adlandırılır. Bu alaşımların hepsi doku ile uyumlu dayanıklı estetik porselen çalışmalarına uygun ve ISO:9001 kalite standartlarında üretilmektedir.

aaaal Desteksiz Tam Seramik Kuron ve Köprüler
aaaal desteksiz tam seramik kuron ve köprülerin altyapılarında aaaal yerine güçlendirilmiş porselen kullanılmaktadır. aaaal kadar dayanıklı olan bu altyapının avantajı doğal dişlerdeki ışık geçirgenliğini taklit etmesidir. Materyalin bu özelliği sayesinde doğal dişlerle uyumlu estetik sonuçlar elde edilir.


Tedavi Basamakları
• Kuron ya da köprü yapılacak dişler hazırlanarak ölçüleri alınır. Aynı seansta geçici kuron ya da köprüler hazırlanarak dişlere yerleştirilir.
• Hazırlanmış olan diş yüzeyine uyumlu aaaal altyapı ya da güçlendirilmiş porselen altyapı laboratuarda hazırlanır.
• Ağız içinde provası yapılarak diş ile uyumu kontrol edilir.
• Ağız içindeki diğer dişlerin rengi belirlendikten sonra laboratuarda altyapı üzerine porselen çalışması yapılır.
• Porselen işlenmiş olan kuron ya da köprü ağız içinde hekim hasta ve teknisyen tarafından fonksiyonel ve estetik açıdan değerlendirilir.
• Sağlık ve estetik açıdan istenen sonuca ulaşıldığında kuron ya da köprüler daimi olarak özel materyalleri ile ağza yerleştirilir.

Post & Core
Bazı dişlerin kuron yapılmadan önce desteklenebilmesi için bir altyapıya ihtiyaçları vardır. Bu altyapıya “core” adı verilir. Bu altyapının yerinde tutulabilmesi için “post” kullanılır. Bunun için dişin kanal tedavisi görmüş olması gerekmektedir. Kök kanallarındaki dolgu materyalinin bir kısmı uzaklaştırılarak fiber post için yer hazırlanır.

Fiber postlar önceden hazırlanmış materyallerdir. Dişin içindeki postun çevresine core materyali ile altyapı oluşturulur. Fiber post ve core materyalleri ön bölge dişlerinde estetik kaygı olmaksızın kullanılabilirler

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2708
favori
like
share