Sığacık Otel İzmir - Alternatif Tatil -Sığacık İzmir Motel - Tatil BeldeleriSIĞACIK İzmir'e 50 kilometre uzaklıkta sevimli mi sevimli,cana yakın eski bir balıkçı köyü.Yörenin cana yakını neyin nesi demeyin.Seferihisar'ın iskelesi olan Sığacık,sahilde limanı çevreleyen bir kalenin içine kurulmuş.Kıvrılarak giden daracık sokaklarda dolaşırken,özgün mimarisini koruyabilmiş pek çok eve rastlamak olası.Üstelik insanı da sıcacık.Sığacık'ın geri planı her türlü meyve ve sebzenin bolca yetiştiği doğal bir hal görünümünde.Yol boyunca dizili tezgahlarda,anında toplanmış salatalık,domates,patlıcan,biber...O kadar mı?Üzüm, kavun,karpuz her çeşit meyve.
Seferihisar'in 5 km batisinda Sigacik körfezinde kuruludur.Tarihi ve dogal güzelliklerinin yani sira dogal bir liman konumundadir. 12 Ion sehrindan biri olan Teos'a ev sahipligi yapan Sigacigin ismi 1521-1522 yillarinda kentin siginak olarak kullanildigi zamanlardan kalmadir. Ion uygarligina baskentlik yapan kent, bir dönem Efes ile yarismistir.
Seferihisar'in batisinda boylu boyunca mandalin bahçeleriyle çevrilmis olan Sigacik ile merkez arasinda tek engebe Tasdibi denilen tepedir. Sigacigin girisinde bizi masmavi denizi ile birlikte, Kanuni Sultan Süleyman zamanindan kalma kalesi, birçok denizciye kucak açmis limani ile iç içe girmis lüks balik restaurantlari, huzuru doyasiya yasayacagimiz ortami ve büyük önder Atatürk'ün büstünün içinde bulundugu meydani karsilar.
Sigacik, essiz deniziyle yillarca Ege'nin en lezzetli baliklarina,en usta balikçilarina kucak açmis bir tatil yöresidir.Yat turizmine elverisli 45 kapasiteli yat limaninin yani sira pek çok deniz sporlarinin (sörf) yapilabildigi en uygun koylarimizdandir. Akkum plajlari, mütevazi tesisleri ile gün boyu faydalanabileceginiz genis bir koyda ziyaretçilerini agirlar.
Sigacigin masallara konu olmus denizinde Sualti doga güzelligini seyretmek ve dalis yapip zipkinla balik avlamak isteyen meraklilar için bölgedeki diger koylara yat gezileri düzenlenmektedir.Sigacik Türkiye'nin en temiz ve en soguk koylarindan olan mavi bayrakli, mucizevi bir sekilde poyraz tutmayan ve dipten denize karisan tatli kaynak sulari sebebiyle diger koylara oranla daha soguk olan Ekmeksiz plajina ev sahipligi yapar.Koyun yamaçlarinda çam ormanlariyla kapli camping ve piknik alanlari bulunur.
Piril piril bir denize ve günese sahip olan Sigacik'ta zamandan ve dünyadan habersiz kalabilmek için çok fazla seye ihtiyacimiz yoktur,çünkü bu bakir ve büyülü yer sizi tüm gerginliklerinizden ve sikintilardan habersizce uzak tutar.
Kis aylarinda simsicak insanlarinin yasadigi Sigacik, tatil yöresi olarak yaz sezonunda pek çok yerli ve yabanci turiste kapilarini açar.Ne kadar yazarsak yazalim ,anlatirsak anlatalim cümlelerimiz bu doga harikasi için yetersiz kalir.
SIGACIK KALESI
Tarihin, doganin ve teknolojinin yipratmakta aciz kaldigi kalenin geçmisi Selçuklular dönemine kadar uzanir. Siddetli yer sarsintilariyla harap olunca önce Aydin ogullari daha sonra Osmanlilar tarafindan tamir görmüstür. Ege denizindeki önemli stratejik konumunun Kaptan-i Derya Piri Reis tarafindan fark edilmesiyle Kanuni Sultan Süleyman tarafindan Palak Mustafa Pasaya Teos harabelerinden getirilen taslar kullanilarak yaptirilmistir. Simdiki hali 1521-1522 yillarindan kalmadir. Önceleri "Sigla" olarak anilan kale savunma amacindan çok deniz üssü olarak degerlendirilmistir. Kalenin Kusadasi , Ayasilik ve Seferihisar adinda üç ayri kapisi vardir. Deniz üssünde; Bir dis kale bir de kogus tabir edilen askerlerin günlük hayatini ve egitimini geçirdigi iç kale ile bu iç kalenin denize bakan kisminda iki burç ve iki kapi bulunmaktadir. Kale duvarlari üzerinde bazi evlerin ikinci kati yükselirken duvar aralarinda bazi ev duvarlari ve pencereleri ile Teos'tan gelen taslar görülmektedir. Burçlarin kuzeye bakan avlu duvarlarinda 1.20'ye 50cm. ebadinda 3m aralikli mazgallar bulunmakta ancak su anda bazilari kapatilmis durumdadir.
Kale içindeki evler bitisik düzende olup, bazilari tek bazilari iki katlidir.Evlerin çogunlugu kerpiçtendir, büyük bölümünün içinde iç avlu bulunmaktadir, iki katli evlerde cumbalar ve tahta panjurlar bulunmaktadir. Evlerin içindeki merdivenler ve kapilar tamamen ahsaptir. Kalenin kuzey tarafinda Barbaros Halil Pasa kemerinin üst bölümü yikilmis durumdadir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1066
favori
like
share