şifalı bitkiler - kabak çekirdeğinin faydaları
Çok eski zamanlardan beri tüketilen kabak çekirdeği protein kaynaklı bir gıda olduğundan vücudun proteinyapımına yardımcı olurken, aynı zamanda çok iyi bir kolesterol düşücüdür. Daha bir çok faydası ile vücutsağlığına önemli etkileri bulunan kabak çekirdeğinin bilinen diğer faydaları arasında, kalın bağırsak kanserinin riskini azalttığı ve prostat büyümesini durduğu yer alır. Kabak çekirdeğinin diğer faydaları ise şöyledir;

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Çoğumuzun severek tükettiği çerezler arasında olan kabak çekirdeğinin en önemli faydalarından biri de, bağırsak parazitlerini önlemesi, bağırsakta üreyen mikropları yok etmesidir. Kabak çekirdeği aynı zamanda ihtiva ettiği E vitamini ile kanser hücrelerini önlemekte ve sağlıklı hücrelerin bozulmasının önüne geçmektedir. Uzmanlar aşırı olmamak şartıyla düzenli bir şekilde tüketilen kabak çekirdeğinin aynı zamanda saç dökülmesini önlediğini, idrar yollarında husule gelen yanmayı da yok ettiğini söylemekteler.

Kabak çekirdeği kemik oluşumuna da yardımcı olmaktadır. İçinde barındırdığı fosfor ile kemiklerin daha sağlam kalmasını sağlarken, kemik kanseri riskini de azaltmaktadır. Kabak çekirdeğinin böbrek fonksiyonlarının da düzenlenmesinde önemli etkileri bulunur.

Kabak çekirdeği içerdiği fosfor ile kronik böbrek yetmezliği ve yüksek fosfor sorunu yaşayan hastalar için sakıncalı olabileceğinden, bu tür hastalar kabak çekirdeği tüketmeden önce muhakkak hekime danışmalıdır.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 451
favori
like
share