muğla hamamları - muğladaki hamamlar
Kale Hamamı
Muğla ili Bodrum ilçesinde Bodrum Kalesi içerisinde bulunan şapelin güneyindeki hamam, kalenin hapishane olarak kullanıldığı 1895 yılında yapılmıştır. Kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemekle beraber kaledeki tek Türk yapısıdır.

Kale içerisine diğer yapıları engellemeyecek şekilde yerleştirilmiş ve kalenin duvarlarına bitişik olarak yapılmıştır. Dikdörtgen planlı kesme taştan yapılmış olan hamama soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümü ile arkasına da küçük bir külhan yerleştirilmiştir. Hamamın altı kısmen boş olup, üzeri küçük bir kubbe ile örtülmüştür. Duvarlarında ve zemin altında sıcak hava ve suyun dolaştığı künkler bulunmaktadır.

Günümüzde hamam müzenin bir bölümü olarak kullanılmaktadır.
Abdülaziz Ağa Hamamı
Muğla ili Milas ilçesinde Evliya Çelebi’nin sözünü ettiği iki hamamdan yalnızca Abdülaziz Ağa Hamamı günümüze gelebilmiştir. Ulu Cami’nin arkasında bulunan hamamın kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan XVIII.yüzyılda yapıldığı anlaşılmaktadır. Abdülaziz Ağa’nın yaptırdığı bu hamam, daha sonra medreseye vakfedilmiştir.

Hamam kesme taştan ve yer yer de moloz taştan yapılmış, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Bölümlerin üzeri kubbe ile örtülmüştür. Hamamın su şebekesi orijinal konumunu koruduğu gibi burada son derece farklı ve ilginç bir sistem uygulanmıştır.

Hamam günümüzde de işlevini sürdürmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1583
favori
like
share