Benjamin Agosto - Benjamin Agosto Kimdir - Benjamin Agosto Resimleri - Benjamin Agosto Biyografisi - Benjamin Agosto Hakkında

Benjamin Alexandro Agosto (d. 15 Ocak 1982) ABD'li buz patenci. 1998'den bu yana Tanith Belbin ile birlikte buz dansında yarışmaktadır.Çift 2006 Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya aldı. 3 kez Dört Kıta Şampiyonu, 5 kez ABD Ulusal Şampiyonu oldu.Benjamin Agosto buz patenine altı yaşında doğum gününde aldığı bir çift paten ile başladı. Kariyerinin başında Susie Wynne tarafından çalıştırılıyordu. Katie Hill ile Novice (Yıldızlar) ve Junior (Gençler) düzeylerinde yarışan Agosto, 1997 ABD Şampiyonasında novice düzeyinde Hill ile birlikte bronz madalya kazandı. 1997–1998 sezonunda uluslararası düzeyde yapılan yarışmalar olan Junior Grand Prix yarışmalarına gire Hill ve Agosto daha sonra ayrıldı. Agosto 1998'de Igor Shpilband ile çalışmak için Chicago'dan Michigan'a gitti. Burada Tanith Belbin ile birlikte çalışmalara başladı. Takım birlikte yarıştıkları ile sezon olan 1999–2000 sezonunda gençler düzeyinde ABD şampiyonasını kazandı ve Dünya Gençler Şampiyonasında bronz madalya aldı. 2000-2001 sezonunda ISU Junior Grand Prix Finalini kazandılar. Belbin ve Agosto gençlerde ABD şampiyonasını kazandıkları için sonraki sezonda büyükler düzeyinde ABD şampiyonasına katıldılar. 2001 ABD şampiyonasında gümüş madalya alan takım Dünya şampiyonasına katılma hakkı elde etti. Dünya Gençlerde gümüş madalyayı alan takım, ilk Dünya şampiyonalarını 17. sırada bitirdi.

ABD şampiyonasında gümüş madalya alan çift elde ettikleri bu derece ile 2002 Kış Olimpiyatlarına katılacak ABD takımında olmalarına rağmen Kanada doğumlu Belbin'in ABD vatandaşı olmaması sebebiyle olimpiyatşara giremediler. Belbin ve Agosto o sezon diğer ISU şampiyonalarına katıldılar. 2002 Dünya Gençler şampiyonasını kazanan çift, 2002 Dört Kıta şampiyonasında gümüş madalya aldı. Bu madalya onların büyükler düzeyinde aldığı ilk uluslararası madalyaydı. O sezon dünya şampiyonasına da giren çift 13. bitirdi.

2004 yılında Belbin ve Agosto ilk ABD şampiyonluklarına ulaştı ve bundan sonra 4 yıl daha ABD şampiyonu oldu. 2005 yılında eski 6.0 puanlık sistemin kullanıldığı son şampiyonada serbest dansta sunum puanı olarak 6.0 puan aldılar. ABD şampiyonasında buz dansı kategorisinde 6.0 puan 30 kere verildi ve Belbin & Agosto bunlardan 14 tatesini almıştır. Bu sayı Michelle Kwan'ın ulusal şampiyonada aldığı 38 tane 6.0 puandan sonra ulaşılmış en fazla sayıdır.
2005 Dünya şampiyonasında gümüş madalya kazanan çift ABD tarihinde 1984'den sonra ilk kez ABD'ye buz dansında 3 çift ile Olimpiyatlara katılma hakkı getirdi. O tarihte Belbin olimpiyatlara katılmak için vatandaşlığa halen sahip değildi ve çiftin 2006 Kış Olimpiyatlarına katılıp katılmayacağı kesinlik kazanmamıştı.

28 Aralık 2005'de ABD başkanı Bush, Belbin'in vatandaşlığa alınması ile ilgili kanunu imzaladı ve çift 2006 Kış Olimpiyatlarında ABD'yi temsil etme şansı buldu. Olimpiyatlarda çift buz dansında 1976'dan bu yana ABD adına madalya alan ilk çift oldu. Bu ABD'nin buz dansında kazandığı ikinci Olimpiyat madalyası idi.

2007–2008 sezonunda ikili Skate America ve Cup of China'da altın madalya kazandı. 2007 Cup of China'da zorunlu ve orijinal dans sonrasında 2. sırada bulunurken ilk sıradaki Domnina&Shabalin'in serbest programda yaptıkları önemli bir kaldırış hatası ile altın madalyayı kazandılar. Bu sonuçlarla 2007–2008 Grand Prix Finaline katılan çift orijinal dansı ilk sırada, serbesti ikinci sırada bitirdi ve genel toplamda Oksana Domnina & Maxim Shabalin'in ardında gümüş madalyayı aldı. O sezon 5. kez ABD şampiyonluğuna ulaşan Belbin ve Agosto 2008 Dünya şampiyonasını Belbin'in zorunlu dansta düşmesi ile 4. bitirdi.

2007–2008 sezonundan sonra Belbin ve Agosto birlikte geçirdikleri tüm kariyerleri boyunca çalıştıkarı Igor Shpilband'ı bırakarak Aston, Pennsylvania'da 1980 Olimpiyat şampiyonları Natalia Linichuk ve Gennadi Karponossov ile birlikte çalışmaya başladı.

Belbin ve Agosto 2008-2009 sezonuna 2008 Skate America'da son Dünya şampiyonları Isabelle Delobel & Olivier Schoenfelder'in ardında gümüş madalya alarak başladı. 2008 Cup of China'da ise Oksana Domnina & Maxim Shabalin'in ardında yine gümüş madalya aldı. Bu sonuçlarla 2008-2009 Grand Prix Finaline katılna ikili orijinal dans sonrası Agosto'nun sakatlığı sebebiyle çekildi. ABD şampiyonasından da Agosto'nun sırt rahatsızlığı sebebiyle çekilen çift Dünya şampiyonası takımına alındı. Zorunlu ve serbest dansı ikinci bitiren ve orijinal dansı kazanan Belbin ve Agosto genel toplamda Oksana Domnina & Maxim Shabalin'in hemen ardında gümüş madalyayı aldı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 317
favori
like
share