Charles Garnier - Charles Garnier Kimdir - Charles Garnier Resimleri - Charles Garnier Hakkında - Charles Garnier Biyografisi

Charles Garnier (6 Kasım 1825 - 3 Ağustos 1898), Fransız mimar. Eklektik mimari tarzının öncüsü olan Opéra Garnier binası, en önemli eserlerindendir.1842'de École royale des Beaux-Arts de Paris'de (Fransızca "Paris Kraliyet Güzel Sanatlar Okulu") Louis-Hippolyte Lebas'ın öğrencisi oldu. 1848'de Grand Prix de Rome'u (Fr. Roma Büyük Ödülü) kazandı. Final sınavının konusu "Un conservatoire des arts et métiers, avec galerie d'expositions pour les produits de l'industrie" (Fr. "Sanat ve zanaat çalışmalarının endüstri ürünlerinin olumsuz etkilerinden korunması") şeklindeydi. 17 Ocak - 31 Aralık 1849 tarihleri arasında Académie de France à Rome'da yatılı kaldı.
1853 yılında École royale des Beaux-Arts de Paris'in güzel sanatlar sergisi Salon de Paris'de dördüncü yılında yaptığı sunum sayesinde bir Yunanistan gezisi kazandı. Edmond About'yla Yunanistan'ı, Théophile Gautier'yle İstanbul'u gezdi. Yunanistan'da Aegina adasındaki Aphaia Tapınağı'nda çalıştı.
1874'te l'Académie des Beaux-Arts de l'Institut de France (Fr. Fransa Enstitüsü Güzel Sanatlar Akademisi) üyesi oldu.

Çalışmaları

Fransa
Paris:

Opéra Garnier
Marigny Tiyatrosu
Saint-Germain caddesi çevre düzenlemesi
Doctor-Lancereaux'un ev operası
Jacques Offenbach Mezarı, Montmartre Mezarı (1880)
Berthier Atölyeleri (Berhier caddesinde, Opéra için dekor, kostüm ve sahne elemanları üretim atolyesidir. Bu yapı Garnier'nin son eseridir.

Provence:
Vittel kumarhane ve kaplıcaları
Thiérache Kilisesi
Nice Gökyüzü Gözlemevi (mühendis Gustave Eiffel işbirliği ile)

Yurtdışı

Monaco:
Paris Kumarhanesi, Opéra Grand Hôtel , Monte Carlo

Bordighera, İtalya:

(sıklıkla gidip gelirdi)
Terrasanta Kilisesi
Bordighera İlkokulu (artık Bordighera belediye binası)
Bischoffsheim Köşkü (artık Etelinda Köşkü)
Garnier Köşkü (1872)
Studio Köşkü

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 481
favori
like
share